Skip to content
Menu

Google Plus için vaktimiz var mı?

Google+’ın sosyal ağ yarışına katılmasıyla “Artık daha fazla sosyal ağa vaktimiz kaldı mı?” sorusu da sıkça sorulur oldu. LinkedIn’in CEO’su Jeff Weiner’ın, ‘yeterince sosyal ağ var. Google Plus için insanların vakti yok’ sözleri yeni bir tartışma başlattı.

Selin Süer Ünlü | Washington

19 Temmuz 2011, Salı

Google+’ın sosyal ağ yarışına katılmasıyla “Artık daha fazla sosyal ağa vaktimiz kaldı mı?” sorusu da sıkça sorulur oldu. Geçtiğimiz günlerde de giderek ilgi süremizin kısaldığı ve bilgisayarlı yaşamın beynimizi tembelleştirdiği (Bkz. Google Bizi Aptallaştırıyor mu?) tartışması patlak vermişti.

Peki giderek daha fazla “bilgisayar odaklı” hale gelen, bizi bilgiye kolay ulaşmaya alıştıran internetli yaşamımıza yeni sosyal ağ eklemeye vaktimiz var mı?

İş bağlantıları için bir araya gelinen sosyal ağ LinkedIn’in CEO’su Jeff Weiner’a göre internet kullanıcılarının vakitlerini harcayacakları zaten yeterince sosyal ağ var. Weiner’a göre, Facebook, Twitter ve LinkedIn’in hâlihazırda var oldukları bir sosyal ağ dünyasında insanların artık daha fazlasına ayıracakları zaman kalmadı.

Aile ve arkadaşlarıyla iletişim kurmak isteyenler için Facebook, kısa mesajlar gönderip diğer kullanıcıları bilgilendirmek isteyenler için Twitter ve profesyonel yaşamla ilgili bağlantılar içinse LinkedIn’in olduğunu söyleyen Jeff Weiner, “daha fazla sosyal ağa vakit yok” diyerek yeni bir tartışmayı da başlatmış oldu.

LinkedIn CEO’su Weiner’ın “Kimse Facebook’tayken Twitter’dan mesaj atmıyor ya da LinkedIn’deyken bir yandan da Facebook’ta mesajlaşmıyor” sözleri ise birçok Amerikalı teknoloji yazarını tartışmanın içine çekti.

Kimi “Günde 1 saatimi sosyal ağlara harcayacaksam bunun 30 dakikası Facebook’a, 20 dakikası Twitter’a ve 10 dakikası da Google+’a gider. LinkedIn’e 6 ayda bir 2 dakika uğrarım” yazdı bugün köşesinde. Kimiyse dev sosyal ağların var olduğu pazarda bir yenisinin çok başarılı olamayacağı, çünkü insanların şu anda bile yeterli vakit bulamadıkları görüşünü destekledi. MySpace’in kurucucu Tom Anderson ise “Sosyal ağ pazarında hala yeni ağlara yer var” mesajıyla tartışmaya katıldı.

Tartışma süredursun, Google+’ın kullanıcı sayısı 10 milyonu geçti. Bazı tahminlere göreyse 100 milyon kullanıcı sayısını en hızlı bulan sosyal ağ Google+ olacak.

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner’ın sadece rakibini yermek için mi bu açıklamayı yaptığı veya gözlemlerinde gerçeklik payı olup olmadığını zaman gösterecek. İnternet kullanıcıları ise giderek kızışan sosyal ağ yarışından paylarını “daha fazla yere bölünerek” alacak. (VOA)

 

İlgili Haberler