Skip to content
Menu

Wikileaks, Amerikalı askerlerin Irak’taki çocuk katliamını belgeledi

Amerika Bülteni (1 Eylül 2011)

Bu tüyler ürpertici fotoğraf, 15 Mart 2006 tarihinde Irak’ın Ishaqi kasabasında cep telefonuyla çekilmiş. Wikileaks, Iraklı bir çiftçinin evine yapılan baskında 5’i çocuk 11 sivilin elleri bağlanarak infaz edildiğini gösteren belgeleri yayınladı. Wikileaks’in yayınladığı belge, olayı soruşturan BM müfettişi Philip Alston’un Amerikalı yetkillilerle, olaydan 12 gün sonraki yazışmasına ait. Alston, Tikrit şehrinde yapılan otopsinin kurbanların tamamının ellerinin bağlandığını ve kafalarına kurşun sıkılarak öldürüldüğünün belirlendiğini ifade ederek Amerikalılardan açıklama istiyor.

Olayda 70’li yaşlarda bir kadın ve 5 aylık bir bebek de dahil 11 Iraklı sivil askerlerce öldürülüyor ve ardından Amerikan askerleri delillerin kaybolması için evi hava saldırısıyla yerle bir ediyor. Haberi yayınlayan McClatchydc , email ile ulaştıkları Philip Alston’un kendilerine, 2010 itibarı ile bile Amerikan yetkililerden yazısına hiçbir cevap alamadığını söylediğini kaydetti.

ABD askeri sözcüsü olayın El Kaide militanlarının evin alt katında bulunduğu ve şiddetli çatışmanın evi harabeye çevirdiği şeklinde açıklamıştı. Ancak  Wikileaks’in yayınladığı belgeler, evin delilleri ortadan kaldırmak için eve düzenlenen hava saldırısıyla harebeye döndüğünü gösteriyor.

McClatchy sitesi, olayın gelişimini BM gözlemcisi Alston’un ağzından şu şekilde aktarıyor. Bağdat’ın 80 mil kuzey batısında Tikrit şehri yakınlarındaki Ishaqi’de Amerikan askerleri, Alston’un aktardığına göre bir çiftçi olan Faiz Harrat Al-Majma’ee’ye ait eve gece karanlığında yaklaşır. Evden gelenlere ateş açılması üzerine 20 dakika süren bir çatışma yaşanır. Daha sonra eve giren askerler evdeki herkesin ellerini bağlayıp infaz ederler. Daha sonra ev bir hava saldırısıyla harebeye çevrilerek delil bırakılmaz. Alston, o dönemde Irak televizyonun Tikrit morgundaki 5 çocuk ve 4 kadının cesetlerinin görüntülerini yayınladığını da kaydediyor. Tikrit Hastanesi otopsi raporlarına göre bütün cesetlerin elleri bağlanmış ve kafalarına ateş edilmiş.

Olay, aynı yıl McClatchy medya şirketi tarafından satın alınan Knight Ridder adlı Amerikan medya organı tarafından da detaylı soruşturulmuş. Knight Ridder muhabirleri evin komşularına ulaşıp, olayı o dönemde onların ağzından da aktarmış. Komşular ABD askerlerinin sabaha karşı 02:30 sıralarında eve yaklaştıklarını ve çatışma çıktığını anlatmış. Evden tek kişi ateş ederken onlarca Amerikan askerine bir de helikopter makinelisi destek veriyormuş.

Wikileaks belgeleri, olayı ilk kez o günlerde dünyaya duyuran Irak polisi Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin (JCC) raporunu da doğruluyor. Amerikan desteği Iraklı polislerin oluşturduğu güvenlik gücü JCC’nin o dönemdeki başkan yardımcısı Albay Fadhil Muhammed Khalaf’ın imzasını taşıyan rapor, ‘’Amerikan askerlerinin eve girdiğinde evin sağlam olduğunu, evdeki 5 çocuk, 4 kadın ve 2 erkeğin bir odaya toplanarak infaz edildiğini, hayvanlarının öldürülüp, araçları yakıldıktan sonra evin bombalanarak tahrip edildiğini’’ kaydediyor.

Wikileaks belgelerine göre evde öldürülen 11 kişiden 10’u şunlar: Faiz Hratt Khalaf, (28), eşi Sumayya Abdul Razzaq Khuther (24), 3 çocukları Hawra’a (5) , Aisha (3) ve Husam (5 months old), Faiz’in annesi Türkiye Mecid Ali (74), Faiz’in kızkardeşi (adı bilinmiyor), Faiz’s yeğeni Esma Yousif Maarouf (5 yaşında), ve Usama Yousif Maarouf (3 yaşında), ile misafir akrabaları İktisad Hamid Mehdi (23 yaşında)

WIKILEAKS BELGESİNİ BURADAN OKUYABİLİRİSİNİZ