Skip to content
Menu

NFL’de normal sezonun son haftası: İşte playoff tablosu ve son hafta maç programı

AMERİKA BÜLTENİ (27 Aralık 2011)

Amerikan Futbolu Ligi NFL’de normal sezon Pazar günü oynanacak karşılaşmalarla sona eriyor. Ligin 17’nci ve son haftasındaki 16 karşılaşma da 1 Ocak Pazar günü oynanacak. Haftanın ve belki de normal sezonun en kritik maçı ise New Jersey’de New York Giants ile Dallas Cowboys arasında oynanacak. Kazanan takım konferans şampiyonu olurken yenilen takım playoff’a bile kalamayacak.

 

Playoff’a kalacağı kesinleşen takımlar

Houston Texans, Green Bay Packers, New Orleans Saints, San Francisco 49ers, Pittsburgh Steelers, Baltimore Ravens, New England Patriots, Atlanta Falcons, Detroit Lions

 

Konferans liderliği kesinleşen takımlar

NFC North: Green Bay Packers (Playoff ilk turu bye geçecek)

NFC West: San Francisco 49ers

AFC South: Houston Texans

AFC East: New England Patriots

NFC Sout: New Orleans Saints

1 Ocak Pazar gününden sonra sezonu kapatması kesinleşenler

Indianapolis Colts, St. Louis Rams, Minnesota Vikings,  Jacksonville Jaguars, Buffalo Bills, Carolina Panthers, Cleveland Browns, Miami Dolphins, Tampa Bay Buccaneers, Washington Redskins, Arizona Cardinals, Chicago Bears, Kansas City Chiefs, Philadelphia Eagles, San Diego Chargers ve Seattle Seahawks.

SON HAFTA SENARYOLARI

Packers: Playoff’u haftalar önceden garantileyen Packers, Pazar akşamı ya da gelecek haftaki maçlarından birini bile kazanırsa NFC playoff maçlarının tamamını kendi sahasında oynama hakkı kazanacak.

Saints: NFC South konferansının şampiyonu ünvanını garantilediler. Son hafta playoff’un ilk turunu bye geçmek için mücadele edecekler. Kazanmaları ve 49ers’ın kaybetmesi gerek.

Falcons: Playoff’a kalmayı garantiledi. Galip gelir Detroit Lions da kaybederse 5 numaralı takım olarak playoff’a katılır.

Giants –Cowboys: İki takımı bir arada yazmamızın tek sebebi var. Son haftada karşı karşıya gelecek bu iki takım belki de NFL normal sezonun en önemli maçını oynayacak. Kazanan NFC East şampiyonu olacak. Kaybeden tatil planları yapacak.

49ers: NFC West şampiyonluğunu garantileyen 49ers, Packers ile NFC playoff maçlarının tamamını kendi sahasında oynayacak takım olma mücadelesini son haftaya taşıyor. Ancak Packers’ın bugün ve gelecek hafta yenilmesi lazım. Zor.

Lions: 1999 yılından beri ilk kez playoff’a kalmayı garantiledi. Atlanta’nın durumuna göre zorlu ya da kısmen kolay bir fikstüre sahip olacaklar.

Patriots: Playoff’un ilk turunu bye geçme hakkını hali hazırda kazanmış durumdalar. Son haftada da kazanırlarsa ya da Ravens ve Steelers’ın her ikisi de kaybederse, AFC liginde bütün playoff maçlarını kendi sahasında oynayacak takım olacaklar.

Ravens: Son haftada Bengals’i de yenerlerse, AFC North şampiyonu olacaklar ve playoff’ta ilk turu bye geçecekler. Patriots’un yenilmesi durumunda ise, AFC’nin 1 numarası olarak tüm maçlarını kendi evinde oynayacak takım olurlar.

Steelers: Bengals’ı yenerlerse ve Ravens yenilirse bu yıl da AFC North şampiyonu olacaklar. Üstüne Patriots da yenilirse AFC’nin 1 numarası olurlar.

Texans: AFC South şampiyonu oldular.

Broncos: Son haftada Kansas Chiefs’i de yenerlerse 2005’ten beri ilk kez AFC West şampiyonu olacaklar.

Raiders: Cahrgers’ı yenerlerse ve Denver Broncos da yenilirse AFC West ünvanı onlara gider. Denver yenilmezse, galibiyetle ‘Wild Card’ statüsünden playoff’a kalabilirler.

Bengals: Son hafta Ravens’e karşı kazanırlarsa AFC’nin ikinci ‘wild card’ atkımı olurlar. Kaybederlerse hesap bayağı bir karışık olacak.

Jets: Giants’e yenildikten sonra ‘wild card’ olarak playoff’a kalma şansları iyice azaldı. 17’nci hafta maçını kazanmak zorundalar. Sonra da diğer takımların durumuna bakacaklar.

Titans: Jets ile aynı durumda. Kazanıp diğer takımların durumunun netleşmesine göre belki ‘wild card’ olarak playoff’a kalabilir.

 

İŞTE 17’nci VE SON HAFTANIN MAÇ PROGRAMI

 

1 Ocak 2012, Pazar Saat (ET)*

TV

Bilet
Carolina – New Orleans 1:00 PM

FOX

Tickets
Chicago – Minnesota 1:00 PM

FOX

Tickets
NY Jets – Miami 1:00 PM

CBS

Tickets
Buffalo – New England 1:00 PM

CBS

Tickets
San Francisco – St. Louis 1:00 PM

FOX

Tickets
Detroit – Green Bay 1:00 PM

FOX

Tickets
Washington – Philadelphia 1:00 PM

FOX

Tickets
Indianapolis – Jacksonville 1:00 PM

CBS

Tickets
Tennessee – Houston 1:00 PM

CBS

Tickets
Seattle – Arizona 4:15 PM

FOX

Tickets
Kansas City – Denver 4:15 PM

CBS

Tickets
Tampa Bay – Atlanta 4:15 PM

FOX

Tickets
Baltimore – Cincinnati 4:15 PM

CBS

Tickets
Pittsburgh – Cleveland 4:15 PM

CBS

Tickets
San Diego – Oakland 4:15 PM

CBS

Tickets
Dallas – NY Giants 8:20 PM

NBC

Tickets

*ET: Eastern Time (New York saati)