Skip to content
Menu

Sevgili Lider’in haber ajansı, photoshop, medyada nizam ve simetri

AMERİKA BÜLTENİ (30 Aralık 2011)

Kyodo haber ajansının geçtiği orijinal fotoğrafta, en solda insan kalabalığı görünmekte. Kuzey Kore Ajansının geçtiği fotoğraf ise aşağıda

Kuzey Kore’de devlet başkanı Kim Jong İl’in cenaze törenine ilişkin fotoğraflar, totaliter ülkelerdeki medya düzenini bir kez daha gözler önüne serdi. Kuzey Kore Merkez haber Ajansı, cenaze törenine ilişkin fotoğrafları, Avrupa haber ajanslarına da geçti. Ancak bu fotoğraflardan biri ile Japon Kyodo haber ajansının geçtiği aynı fotoğraf arasındaki fark, AP haber ajansının dikkatini çekti. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı, Kuzey Kore medyasında çok yaygın olduğu üzere PhotoShop kullanmıştı. Kalabalığın düzenini bozan insanlar etraftaki karla kaplanarak yok edilmişti.  Zira, totatiler yönetimlerde düzen ve simetri herşeyden önemlidir.

Nitekim Kuzey Kore’nin komşusu Çin’de de medya devletin düzen ve intizamı içindedir. Her kafadan bir ses çıkması, medyada hiçbir düzen ve intizam olmaması gibi demokratik günahlara asla izin verilmemekte.

Bu amaçla başta Çin Propaganda Bakanlığı ve Devlet Enformasyon Konseyi olmak üzere çeşitli Çin devlet kurumları, sık sık medyaya o günkü gelişmelerle

Kuzey Kore Ajansının geçtiği fotoğrafta, soldaki insanlar karla temizlenmiş, resim Sevgili Lider'e yakışır şekilde aydınlatılmış.

ilgili talimatlar yollamakta. Çince ve İngilizce yayın yapan China Digital Times, bu talimatları toparlayarak sık sık dünya kamuoyu ile paylaşıyor. İşte, onlardan bir seçki:

 

Bütün web sitelerinin Chengdu otobüs patlamasının fotoğraflarını derhal kaldırması gerekiyor.

 

Fuzhou, Jiangxi’deki bombalama, “5.26 kriminal dosya’’ olarak anılack. Başlıklarda ‘bombalama’ kullanılamaz.

 

Dikkat: Bir başka Foxconn işçisi intihar etti. İnteraktif medyada bu konuyla ilgili hiçbir haber verilmeyecek.

 

‘Çayırları koruma faaliyeti sırasında bir Moğol çobanın ezilerek öldürülmesi’ haberi ile ile ilgili olarak bütün web sitelerinden negatif yorumları derhal silmeleri…

 

Yabancı medyanın büyük ilgi gösterdiği ‘’Principal fang Binxing’e ayakkabı fırlatılması olayı büyütülmesin, küçük görülsün…

 

Fabrika işçisi Xu Wu’nun Wuhan psikiyatri hastanesinden kaçışı ile ilgili olarak hiçbir medya organı haber ya da yorum yayınlayamaz.

 

Yao Jiaxin’in birine arabasıyla çarpması sonra da bıçaklayarak öldürmesi olayı ile ilgili olarak resmi Xinhua Haber Ajansının geçtiği haber dışında haber yapılamaz. Bu konuda takip haberi yapılmayacak ve bu konuyla ilgili başka haber yeniden yayınlanmayacak.

 

‘Amerikan tarzı yalanlar söylenmeye devam ediyor’ başlıklı makale bütün web sitelerinin ana sayfalarının görünen bir yerinde yeniden yayınlanacak.

 

Bütün web siteleri, ‘Demokratik ülkeler ile otokratik ülkeler arasındaki 29 fark’ başlıklı makaleyi derhal silecekler.

 

Bütün web siteleri, ‘’Çin’in yüzde 94’ü mutsuz’’ istatistik haberini derhal silecek.

 

Bütün web siteleri, özellikle de video kanalı olanlar, Gamahe Danzeng’in ‘Meat Pancake’ şarkısını arşivlerinden çıkacarak.

 

Şanghay ve Çongking’in emlak vergisi dönemi olduğu için, emlak vergisi paralarının hırsızlığa uğramasına ilişkin haberler yayınlanmayacak.

 

‘’Bütün web siteleri, görünen bir yerinden, “Internet freedom: Unilateralism, Hillary Clinton–Style.” Başlıklı makaleyi yeniden yayınlayacak. Başlık değiştirilemez. Makale 15 Mart saat sabah 06:00’ya kadar yayında kalmalı.

 

Medya ‘süper ay’ konusunu işlemeyecek. Ay’ın hareketleri ile depremler, yangınlar ve diğer doğal faetler arasında bağlantı kurulması yasaklanmıştır. Sadece Xinhua Haber Ajansının bu konuda geçtiği bilimsel açıklamalara yer verilebilir.

 

Değişim programıyla ülkemize gelen Norveçli öğrencinin, Çin Bilimler Akademisinin kulesinden paraşütle atlaması sırasında yaralanması haber yapılmayacak.

 

Shanxi’de meydana gelen maden göçüğüne ‘subatan’ kuyuların neden olduğu konusunda haber yapılmayacak.

 

Hiçbir medya organı, Mısır, Tunus, Libya ve aşağıda sıralanan diğer ülkelerin liderleriyle ilgili haberleri, Çin liderleriyle ilgili haberlerle yanyana yayınlayamaz.

 

Online forumlar, bloglar, mikrobloglar, chat servisleri, ve mesaj servisleri de dahil bütün interaktif medya organları,  ‘’CCtV’nin  ‘Futbol Gecesi’ programı sırasında arka plandaki dijital platformda gözüken ‘’Fuck you Japan’’ yazısının görüntü ve haberlerini silecekler.