Skip to content
Menu

Ağır sırt çantaları, öğrencilerde sırt ağrılarının nedeni!

(BBC Türkçe)

İspanya’da öğrenciler üzerinde yapılan araştırma, sırt ağrılarının ağır okul kitaplarıyla dolu sırt çantalarıyla bağlantılı olduğunu gösterdi.

Archives of Disease in Childhood sağlık dergisinde yayınlanan rapora göre birçok öğrencinin sırt çantası aşırı derecede ağır. 1,403 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre yoğun sırt ağrıları bu sebepten kaynaklanıyor.

İspanya’da Burela’da Costa ve Palma’da Son Dureta Hastahanelerinde yapılan araştırma sonucunda öğrencilere, vücut ağırlıklarının yüzde onunu aşan hiç bir şeyi taşımamaları önerildi. Kuzey İspanya’da 12-17 yaş arası 11 farklı okuldan öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada ise öğrencilerin yaklaşık üçte ikisinin yüzde on kuralına uymadıkları görüldü.

Sırt çantasının ağırlığının, sırt ağrısı üzerindeki etkileri incelendiğinde de, kurala uymayan öğrencilerin yılda minimum 15 günü sırt ağrısıyla geçirdikleri saptandı.Uzmanlar, öğrencileri sırt çantalarının ağırlığına göre dört ayrı gruba ayırdılar.Sırt çantası ağırlığı en yüksek olan gruptaki öğrencilerin, sırt çantası ağırlığı en az olan öğrencilere oranla yüzde 50 daha çok sırt ağrısı yaşadıkları belirtildi.

Rapora göre sırt ağrısı kız çocuklarında daha çok görülen bir problem.Bu sağlık sorunu yaşla birlikte daha da artıyor.

Araştırmacılar, iş hayatında yetişkinlerin fazla kilo taşımasına izin verilmezken, çocuklara ağır yükler taşıtıldığını belirtiyor.