Skip to content
Menu

Afyon’da cephanelikte patlama: 25 şehit

ANADOLU AJANSI (AFYONKARAHİSAR)

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, dün akşam saat 21.15 sıralarındaAfyonkarahisar’da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı’nda, el bombalarının depolandığı cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldiği belirtildi.
Patlama sonucunda, 25 askeri personelin şehit olduğu, 4 askeri personelin de hafif şekilde yaralandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
”Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır. Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”

Eroğlu: Terörle alakası yok
Olay yerine incelemelerde bulunmak üzere gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’daki askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin, ”Tamamen bir tasnif, sayım yapılırken meydana gelen bir kaza, terörle alakası yok, kontrollü nokta. İgno tip dediğimiz cephaneliklere dışarıdan müdahale söz konusu değil, dışarıdan bir sabotaj söz konusu değil. Tamamen bir kaza olduğu konusunda ben de kesinlikle mutmainim” dedi.

İnceleme yapılıyor
Patlamanın meydana geldiği askeri tesiste çevreye mühimmat saçılması nedeniyle gece boyunca hazırda bekleyen ekipler, günün ilk ışıklarıyla birlikte Kışlacık mevki ile Ataköy arasındaki cephanelik bölgesinde incelemelerine başladı. Patlamanın tesislerde önemli hasara yolaçtığı, cephaneliğin kullanılamaz hale geldiği, bir askeri kamyonunda da parçalandığı görüldü.
Jandarma ve emniyete ait çok sayıda Olay Yeri İnceleme Aracı da tesislere giriş yaptı.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu sabaha karşı ayrıldığı kışlaya, günün ışımasıyla geri döndü.

Başbakan bilgi aldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’daki patlamaya ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu telefonla arayarak bilgi aldı.

Yakındaki köylüler yaşadıklarını anlattı
Askeri bölgenin yanındaki köydeki vatandaşlar, patlamanın etkisini şiddetli şekilde hissetti.
Mustafa Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın ardından Ataköy Datlar mevkisindeki tarlasına şarapnel düştüğünü bildirdi.
İsa Özyürük de, camide yatsı namazını kılarken şiddetli patlamanın olduğunu anlatarak, ”Eve gittiğimde camlar kırılmış, çocuklar korkmuştu” dedi.
İsmail Sarı da ”O sesi tarif etmek imkansız. Askeriyeye füze ya da atom bombası geldi, öyle düşündük. Köy karardı. Barut kokusu.. Evimizin camları kırıldı” diye konuştu.
Muzaffer Tan ise ”Deprem oluyor gibi sarsıldık. Evlerin çatılarında taş, demirler, bombalar var” dedi.