Skip to content
Menu

YouTube’da ne seyredeceğimize biz değil çoğunlukla YouTube karar veriyor

AMERİKA BÜLTENİ (16 Ocak 2018)

Dünyanın her yerinde her gün milyonlarca kişi, milyarlarca saat YouTube videosu izliyor. Siteye, her dakika 400 saatlik yeni video yükleniyor. Ancak, YouTube’da ne seyredeceğimize biz kendimiz değil, çok büyük oranda YouTube’un ‘yapay zeka’sı karar veriyor. Las Vegas’ta 3 gün süren tüketici elektronik ürünleri fuarı CES’deki bir panelde konuşan YouTube Ürün Yöneticisi Neal Mohen, YouTube’da her gün milyarlarca saat süren izlemenin yüzde 70’inden fazlasının, kullanıcıların izlemek için tıkladığı değil, YouTube’un siteye zaten gelmiş ziyaretçilerine önerdiği videolardan oluştuğunu açıkladı.
YouTube algoritması, mobil cihaz uygulamalarını kullanarak siteye gelenlere daha kısa süreli videolar önerirken, televizyon uygulaması kullanarak siteye gelenlere ise daha uzun süreli videoları öneriyor. YouTube’un algoritması, son seyrettiğiniz videonun tıpkısı videolar yerine dikkatinizi tazeleyecek benzerlerini önererek, kullanıcının sıkılmasını engelliyor. Örneğin bir Shakira videosu izleyene, Shakira’nın diğer videolarının tamamını önermek yerine çoğunlukla ona benzeyen diğer şarkıcıların videolarını öneriyor. Algoritma, sizin o anda izlediğiniz videoya, yakın zamandaki izlemelerinize, siteye giriş yaptığınız ülkeye ve sitenin hafızasında sizinle ilgili diğer bazı kişisel kayıtlarınıza dayanarak, milyonlarca YouTube videosunu sizin için yüzlerce videoya indirgiyor. Bu yüzlerce videoyu da sizin tıklayıp izleme olasılığınızın yüksekliğine göre sıralayarak öneriyor. YouTube her hangi bir günde 76 ayrı dilde 200 milyon video öneriyor.

Mohen, ‘’Kullanıcılarımız neyi seviyor ve ne izlemek istiyor bilmek için son birkaç yıldır büyük oranda akıllı makinelere ve akıllı zekaya odaklandık. Bizim işimiz sürekli yayın akışı sağlamak. Neredeyse sentetik ve kişiye özel bir TV yayını yapıyor gibi…’’ şeklinde konuştu.

Öte yandan video izleme konusunda Facebook ve YouTube arasındaki rekabet de büyüyor. Facebook yazılımı son dönemde kullanıcılarının açılışı sayfalarına agresif şekilde videolar getirmesiyle dikkat çekiyor. Facebook böylece aylık 2 milyar ziyaretçisini mümkün olduğunca YouTube’dan uzak tutarak, YouTube’un iştah kabartan devasa reklam pastasından pay kapmaya çalışıyor.
AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz