Skip to content
Menu

Kuzey Kore’de seçim sonucu açıklandı

Başkent Pyongyang’da bir Kuzey Koreli seçim sandığı görevlisi, üzerinde sadece tek bir adayın isminin yazılı olduğu oy pusulalarını ‘seçmenlere’ vermek için tutarken.

AMERİKA BÜLTENİ (13 Mart 2019)

Kuzey Kore Halk Meclisi seçimleri, iktidar partisinin ”seçim zaferiyle” sonuçlandı. Devlet medyasının haberlerine göre, her bir sandalyeye sadece tek bir kişinin adaylığının onaylandığı seçimde iktidar partisi oyların yüzde 100’ünü kazanmayı başardı. 

Seçime katılımın ise 2014 seçimindeki yüzde 99.97 katılım oranını da geçerek yüzde 99.99 oranında gerçekleşti kaydedildi. 

Kuzey Kore Haber Ajansı KCNA, seçimlerin ”ülke bütünlüğünü bir çimento sağlamlığında güçlendirdiğini” belirterek, ‘’Halkın yüzde 100’ünün seçime katılması ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hükümetinin bütün oyları kazanması, KDHC hükümetine halkımızın güven ve desteğinin tam olduğunun göstergesi’’ yorumu yapıldı.  

Bu yılki seçimi sıra dışı yapan tek detay, 687 milletvekili listesinde bu yıl Kim Jong Un’un adının olmaması oldu. Kim, iktidara geldikten sonra katıldığı ilk seçim olan 2014 seçiminde oyların yüzde 100’ünü alarak milletvekili seçilmişti. Seçilen milletvekilleri arasında Kim’in kız kardeşi ile en yakın özel yardımcısının da adları yer aldı. 

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz