Skip to content
Menu

Gurbetçiler, artık tapu işleri için Türkiye’ye gitmek zorunda kalmayacak

Ercan BAYSAL
Tapuda şehir şehir dolaşma çilesini bitiren projenin bir ayağı da yurtdışına hitap ediyor. Büyükelçiliklerde istihdam edilmesi planlanan tapu müşavirlikleri ile gurbetçinin gayrimenkul alım satımı için Türkiye’ye gelmesine gerek kalmayacak.

Örneğin Almanya’nın bir şehrinden Türk büyükelçiliğine giden TC vatandaşı, yabancı gerçek ve tüzel kişi Türkiye’deki konut veya arsasının satış işlemini yapabilecek. Konuya ilişkin çalışmanın 2012 yılında bitirilebileceği belirtiliyor. Gurbetçinin tapu işlemlerini çözmek amacıyla büyükelçiliklerde temsilci bulundurmayı planladıklarını belirten Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal, kadroya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’na talepte bulunacaklarını bildirdi. Büyükelçiliklerde istihdam edilecek uzman müşavir aracılığı ile işlemlerinin Tapu ve Kadastro Bilgi Kayıt Sistemi’ne bağlanılarak yapılabileceğini kaydeden Kanal, “Bu kişilerin tek amacı tapu işlemlerinin takibi olmayacak. Aynı zamanda gayrimenkul danışmanlık hizmeti verecek. Gurbetçiler Türkiye’deki evi ve arsası için bilgi alabilecek. Bunlar bir anlamda bizim gayrimenkul elçilerimiz olacak.” dedi.

Edirne’den Kars’a kadar tapu işlemlerini on-line hale getiren proje tapu müdürlüklerinin dışına genişletiliyor. Yıl sonuna kadar Türkiye genelinde uygulanması planlanan projenin ev ve ofise kadar uzatılması planlanıyor. Altyapı çalışması devam eden uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte ev ya da ofisten internet aracılığı ile tapu işlemleri başlatılabilecek. Tapu müdürlüklerine ise sadece imza için gitmek yeterli olacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Kanal, on-line başvuruyu geliştirmeyi düşündüklerini belirterek, “Vatandaşın beyanını esas almayı planlıyoruz. Hükümetin eylem planında da yer alıyor. Vatandaş tapu işlemi için gerekli olan bilgileri internet aracılığı ile girebilecek. TC kimlik numarası, DASK poliçe numarası ve taşınmazın değeri girildiğinde sistem bilgileri kontrol ettikten sonra işlemi hazırlayıp başvuru yapan vatandaşa SMS gönderecek. Alıcı ve satıcı birer fotoğraf ile geldiğinde ise işlem tamamlanmış olacak.” diye konuştu.

Binlerce personeli etik eğitimden geçirdiklerini belirten Kanal, tapudaki işlemlerin tüm talebe cevap verecek düzeyde hızlı yapılacağını kaydetti. Tapu işlemini bir başka şehre gitmeden yapabilme imkanı sağlayan on-line satış sistemi için ödenen döner sermaye ücreti normal işlemin ise iki katı ücretle yapılıyor. TAKBİS sistemi ile bin 300 çeşit işlem, bilgisayar ortamında yapılabiliyor. (Zaman)