Skip to content
Menu

Bankalar da hazırlanıyor: Bedelli askerlik yapacaklara 60 ay vadeli kredi imkanı

Başbakan’ın açıklamasından sonrakamuoyunda büyük heyacan yaratan bedelli askerliğe bankalardan da destek geldi. Bankalar 60 ay vadeliaskerlik kredisine hazırlanıyor.

Yaklaşık 200 bin kişiyi yakından ilgilendirecek bedelli askerliğin yasalaşması durumundabankalar kredi kampanyalarına başlayacak.Krediyi kefilsiz kullandıracak olan bankalartüketici kredileri gibi 60 ay vade planlıyor. Bedelli askerlik için 10 bin eurodan bahsediliyor.Bankalar askerlik kredisi için uygulayacağı faiz oranını yüzde 1.50 olarak düşünüyor.

Bu durumda bedelli askerlik için bankadan 60 ayvadeli 20 bin lira kredi çekecek olan bir kişi ayda 548 lira taksit ödeyerek vatanihizmetini yerine getirmiş olacak. 48 ay vadeyle kredi çeken bir kişi ise aylık 626 liralık taksitle askerlik bedelini ödeyebilecek.

20 bin liralık krediyi 60 ay vadeyle bankadan alan bir kişi kredi için toplam 32 bin 870 lira geri ödeme yapmış olacak. Yasanın çıkması durumunda uygulamadan elde edilecek gelirin en az 2 milyar euroyu bulacağı belirtiliyor

SABAH