Skip to content
Menu

Bedelli askerlik TBMM’de kabul edildi: Bütün 1982’liler yararlanabilecek

Merakla beklenen bedelli yasası TBMM’de kabul edildi. Yaş sınırının yürürlük tarihinde ise değişiklik yapılarak bütün 1982 doğumluların bedelliden faydalanması sağlandı. Buna göre 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dahil) 30 yaşından gün alanlar bedelli askerlikten yararlanacak.

Raporlulara da bedelli

Ak Parti’nin aynı önergesiyle askerliğe elverişsiz raporu alanların da yaş sınırına bakılmaksızın ücretini ödemek koşuluyla tezkere almaları olanağı sağlandı. Muhalefetin, bedelliden yararlanma yaşı ile 30 bin TL’Lik ücretin aşağı çekilmesi ve bedelliden yararlanacakların 21 günlük temel askerlik hizmetinden muaf tutulmamaları önerileri ise kabul görmedi. BDP’nin vicdani retçilere askerlik yerine kamu hizmeti önerisi de reddedildi. Meclis’te dün gece zaman zaman yükselen tartışmaların gölgesinde görüşülen yasayla, yurt dışında çalışanlara ilişkin askerlik yaş sınırı da kaldırıldı. Yurt dışında en az üç yıl çalışarak dövizli askerlik hakkına sahip olanlar, yaş sınırı olmaksızın 10 bin Euro bedelle yine 21 günlük temel eğitimden muaf tutularak askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. İlk haliyle 460 bin kişiyi kapsayacağı açıklanan yasanın yaş sınırındaki değişikliğin 10-15 bin kişiyi daha kapsama alması bekleniyor.

‘Vicdani ret’e tek hapisli çözüm

MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili tasarı görüşülürken  vicdani retle ilgili soruları da yanıtladı. Yılmaz bir çalışmaları olduğunu belirtti:
“Askere gitmeyeceğim diyenler için bir ceza, her seferinde 3-5 yıl değil bir ceza.  O cezayı hapiste çektikten sonra askerlikten muaf olacak. Düzenleme budur.”