Skip to content
Menu

Sarkozy ve Merkel yeni AB için düğmeye bastı

(ANADOLU AJANSI) Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angele Merkel, Avro bölgesi borç krizini aşmak için Paris’te bugün yaptıkları zirvede bir dizi önemli kararlar aldı.

Toplantıdan sonra Merkel ile basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, Paris ve Berlin’in, Avro bölgesindeki 17 ülkenin yeni bir AB sözleşmesikonusunda uzlaşmasını istediklerini söyledi.

Paris ve Berlin’in, perşembe günü başlayacak AB zirvesine sunacakları ortaköneriye göre, avro bölgesinde, açıkları, gayri safi milli hasılanın yüzde 3’ünü geçen ülkelere otomatik yaptırım uygulanması isteniyor.

Yine iki ülke, Avro bölgesindeki ülkelerin mali disipline uymalarının sağlanmasının kontrolü konusunda üye ülkelerdeki anayasa mahkemelerine de yetki verilmesini talep ediyor.

Fransa, daha önce bütçe açıklarının denetimi konusunun devlet politikası haline gelmesi amacıyla, kendi anayasasında değişiklik önermişti.

Paris zirvesinde çıkan ve Merkel tarafından kamuoyuna açıklanan diğer önemli karardaysa, üye ülkelerdeki mali disiplini ve bütçe açıklarını kontrol konusunda Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanına da yetki verilmesi önerildi.

Sarkozy zirve sonrasında yaptığı açıklamada, Paris ve Berlin’in önerilerinin AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’a çarşamba günü iletileceğini duyurdu.

”Avro bölgesinde ortaya çıkan dengesizliklerin bir daha ortaya çıkmasını istemiyoruz” diyen Sarkozy, ”Biz bu yüzden yeni bir sözleşme istiyoruz ve Avro bölgesine, Avrupalılara artık eskisi gibi durumun devam edemeyeceğini açıkça göstermek istiyoruz” dedi.

Sarkozy, yeni sözleşmeyi AB’nin üyesi 27 ülkede olduğu gibi, sadece avro bölgesi 17 ve daha sonra katılacak ülkeleri de kapsayacak şekilde kaleme alabilecekleri mesajını verdi.

Sarkozy ayrıca, avro bölgesindeki ülkelerin ortak tahvil çıkarmasının borç krizine çözüm olmayacağını söyledi.