Skip to content
Menu

Büyük tepki dalgası Komen’e geri adım attırdı, özür diletti

AMERİKA BÜLTENİ (3 Şubat 2012)

ABD’de göğüs kanseri ile mücadelenin en etkili organizasyonu olan ‘’Susan G. Komen for the Cure’’ adlı NGO’nun, kısaca Planned Parenthood olarak bilinen Amerika Aile Planlaması Federasyonu’na maddi desteğini kestiğini açıklamasından sonra oluşan büyük tepki dalgası, Komen’e geri adım attırdı. Cuma günü öğle saatlerinde açıklama yayınlayan Komen başkanı Nancy Brinker, Planned Parenthood’a desteklerini kürtaj karşıtı politik gerekçelerle yaptıkları yönünde bir izlenim oluşmasından dolayı özür diledi. Brinker, Planned Parenthood’un göğüs kanseri teşhis programına destek olmaya devam edeceklerini açıkladı. Ancak Komen’in desteğinin eskiden olduğu gibi yoksa yeni bir yol mu bulunacağı konularının henüz net olmadığı belirtiliyor.

Komen’in Planned Parenthood’a her yıl sağladığı 600 bin dolarlık destek, ABD’deki tüm düşük gelirli kadınların, ücretsiz olarak göğüs kanseri tetkiki yaptırmalarında kullanılıyor. Kadın sağlığı organizasyonlarından politikacılara kadar birçok kesim, kararın, kürtaj karşıtı çevrelerin baskısı sonucu alındığını savunarak Planned Parenthood’a, Komen’den kaybedeceği destek açığını kapatması için destek yağmuru başlatmıştı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kişisel servetinden 250 bin dolar bağışlayacağını açıklarken, ilk gün yapılan toplam bağış 1 milyon dolara yaklaştı. Bazı Komen üst düzey yöneticileri de görevlerinden istifa etmişti.

Komen nedir?

1943 yılında Illinois eyaletinde doğan Susan Goodman Komen adlı kadın 33 yaşındayken göğüs kanserine yakalandı. 1980 yılında 36 yaşındayken hayatını kaybetti. Komen’in kızkardeşi olan büyükelçi Nancy Brinker, kızkardeşinin bu kanser ve tedavisi hakkında daha fazla bilgisi olsaydı tedavisinin başarılı olacağına inandığı için bu konuda mücadele etmeye söz verdi ve kardeşinin anısına 1982 yılında Susan G. Komen Breast Cancer Foundation’u kurdu. Vakfın 25’ini yılını kutladığı 2007 yılında adı, Susan G. Komen for the Cure (Susan G. Komen Şifa Vakfı) olarak değiştirildi. Amerikan kamuoyunda kısaca Komen olarak bilinen vakıf, dünyanın en büyük göğüs kanseri ile mücadele organizasyonu. Bugüne kadar göğüs kanseri ile mücadele araştırmalarına 2 milyar dolar harcayan vakıf, 50 ülkedeki ortaklarıyla da işbirliği yapıyor. Komen’in dünya üzerindeki 124 kuruluşunda 100 binden fazla gönüllü çalışıyor.

***

İLGİLİ HABER:

ABD’deki kürtaj tartışmasını anlama klavuzu