Skip to content
Menu

Fransa polisi, Yahudi çocukları öldüren katili bir evde kıstırdı

(AJANSLAR)

Fransız polisi, Yahudi okulunda silahlı saldırı düzenlediği sanılan kişiyi bir evde kıstırdı. Operasyon sabahın ilk saatlerinde başlarken Fransız vatandaşı olan kişinin ‘Filistinli çocukların intikamını aldığını’ söylediği açıklandı.

Fransa’nın Toulouse kenti ve civarında son günlerde 7 kişinin öldüğü saldırıların faili olduğu sanılan bir şüpheliyi yakalamak için Toulouse kentinin bir semtinde polis kuvvetleri operasyon yapıyor. Polis kaynakları, Fransız elit polis birliğine (RAID) bağlı bir timin kentin Croix-Durade semtinde, küçük bir eve saklanan Cezayir asıllı 24 yaşında bir genci ele geçirmeye çalıştığını belirttiler.

El Kaide ve Selefilerle bağlantısı olduğu, Pakistan-Afganistan sınırı bölgesinde bir süre kaldığı belirtilen zanlının yakalanması için düzenlenmekte olan operasyonda yaralanan polisler ve olay yerinden silah seslerinin geldiği bildiriliyor. Soruşturmaya yakın kaynaklar, operasyon sırasında kendisiyle konuşan özel polis kuvvetlerine El Kaide üyesi olduğunu ve Filistinli ölen çocukların intikamını almak istediğini söylediğini belirtiyorlar. Zanlının erkek kardeşi de gözaltına alındı.

ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK İNSAN AVI

Fransa, üç Müslüman askeri öldüren motosikletli saldırganın, aynı bölgedeki bir Yahudi okulunda dört kişiyi katletmesinin ardından ülke tarihinin en büyük insan avını başlatmıştı. Binlerce polisin yanısıra, 150 kadar internet ve kriminoloji uzmanı da “seri katili” arıyordu. Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, bir görgü tanığına göre katilin olay esnasında özel bir video kamera taşıdığını açıklamıştı.

1.75 boyundaki katil motosiklet kaskı taktığından ve çok kısa bir süre için vizörü açtığından yüzünü gören az sayıda görgü tanığı vardı. İddialara göre sol yanağında bir dövme veya yara izi bulunuyordu. Katil, 8 yaşındaki Miriam Monsonego’yu okul bahçesinde kovalayıp, içeride saçından yakalayarak vurmuştu. Katil, yerde yatan kızın kafasını kaldırıp iki kurşun daha sıkmıştı. Savcılık katilin bütün kurbanlarını yakın mesafeden başlarından vurduğunu açıklamıştı.

KATLİAMIN KRONOLOJİSİ

11 Mart: Katil, Müslüman asker İmad İbn Ziaten’in motosikletini satmak için gazeteye verdiği ilan üzerine bu asker ile Toulouse’da buluştu. Kendi motosikletiyle bu buluşmaya gelen katil, askeri öldürdü.

15 Mart: Motosikletini beyaza boyayan katil, 15 Mart perşembe günü bu kez 17. Paraşüt Birliği’nde görevli Abel Chennouf (25) ve Muhammed Legouad’ı (24) 50 km uzaklıktaki Montauban’da bankamatikten para çekerken katletti.
19 Mart Pazar: Katil, Toulouse’daki Yahudi okulundaki katliamı gerçekleştirdi.

21 Mart Çarşamba: Fransız polisi, silahlı saldırıları düzenlediği sanılan kişiyi bir evde kıstırdı.

PARİS’TEKİ ENDONEZYA ELÇİLİĞİNDE PATLAMA 

Öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’te Endonezya büyükelçiliği önünde bir patlama meydana geldi. Patlamada elçilik binası hasar gördü. Endonezya Yüksek Politika ve Güvenlik Bakanı Djoko Suyanto, Paris’teki Endonezya büyükelçiliği önünde patlama meydana geldiğini söyledi. Bakan, patlamada elçilik binasının camlarının kırıldığını, ölü ya da yaralının ise bulunmadığını belirtti. Bakan Suyanto, bombalı saldırıda nerenin hedef alındığını henüz bilmediklerini açıkladı. Paris’teki Endonezya büyükelçiliği önündeki patlamanın yerel saatle 5.20’de meydana geldiği belirtildi.