Skip to content
Menu

Newsweek’ten Obama’ya ‘oğlum bas git’ kapağı

AMERİKA BÜLTENİ (20 Ağustos 2012)

Haftalık Amerikan haber dergisi Newsweek, son sayısındaki Barack Obama’nın ABD başkanlığından gitmesi gerektiği yönündeki argo üsluplu kapağıyla büyük yankı yaptı. Kapakta Obama’nın ceketini bir omuzuna almış fotoğrafını kullanan Newsweek, Ray Charles’ın efsane şarkısı ‘Hit the Road Jack’e (bas git Jack)’’ atıfla ‘’Hit the Road Barack’’ diye yazdı.

Muhafazakar ekonomi tarihçisi Niall Ferguson’un kaleme aldığı kapak dosyasında, Mitt Romney’nin başkan yardımcısı adayı olarak seçtiği Paul Ryan’ın, Cumhuriyetç Partinin tek umut olduğunu gösterdiği ve Barack Obama’yı korkuttuğu iddia edildi.

Ferguson, 4 yıl önce oy vermemiş olmasına rağmen Barack Obama’nın seçilmesinden duyduğu mutluluğu ‘benim zenci arkadaşlarım var’ üslubuyla anlattığı giriş bölümüyle, Obama aleyhine olan yaklaşımının ‘siyah başkan karşıtı’ olduğu şeklinde anlaşılmamasını sağlamaya çalışması dikkat çekti. Ancak başlığın, siyahi bir şarkıcının genelde siyahların kullandığı bir argoyla ünlü olmuş şarkısının kullanılması, bazı siyah çevrelerin ‘ırkçı’ eleştirilerine sebep oluyor.

Newsweek, böylece, 4 yıl önce Obama’nın rakibi John McCain’e danışmanlık yapan Ferguson’un yazısını kapaktan yayınlayarak başkanlık seçiminde Obama’ya ve Demokratlara karşı açıktan cephe almış oldu. Uzun yıllar Washington Post’a ait olan dergi 2010 yılında Sidney Harman’a 1 dolara satılmıştı. Harman, deri ile beraber 47 milyon dolarlık borcunu da devralmıştı. Harman’ın 2011 yılından ölmesinden sonra dergi aynı zamanda web sitesi de olan Daily Beast ile birleşti.