Skip to content
Menu

Nobel Barış ödülünü kazanan Avrupa’da ”ödülü AB adına kim alacak” savaşı!

FEYZULLAH YARIMBAŞ

BRÜKSEL (AA)

Nobel Barış Ödülü’ne bu yıl, kıtada yarattığı barış ve demokrasi nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) layık görülmesi herkesi biraz şaşırtırken, ödülü kimin alacağı konusu da AB’nin kafasını karıştırdı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, konuya ilişkin Paris’te yaptığı açıklamada, 10 Aralık’ta Oslo’da verilecek Nobel Barış Ödülü’nü Birlik adına AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve kendisinin alacağını söyledi. Schulz, bu konudaki kararı 3 AB kurumun başkanları olarak birlikte aldıklarını belirtti. Schulz’un bu açıklaması, AB’nin kendi sorununu çözemeyen dönem başkanı Kıbrıs Rum kesimini ödülden uzak tutma kararlılığı olarak algılandı.
Bu arada, Brüksel’de AB zirvesinin toplandığı saatlerde Van Rompuy’un, “Umarım tüm AB devlet ve hükümet başkanları aralık ayında Oslo’daki kutlamalara katılma fırsatı bulur” yönündeki tweet’i şaşkınlıkla karşılandı.
AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, “Neden 27 çocuğu Nobel ödülünü alması için Oslo’ya göndermiyoruz?” sorusunu yöneltirken, Finlandiya’nın AB İşleri Bakanı Aleksander Stubb, bu teklifi biraz daha geliştirerek ödül töreninde AB’yi 27 çocukla 2. Dünya Savaşı’na şahit olmuş 27 kişinin temsil etmesini istedi.
Öte yandan, AB’de Nobel Barış Ödülü’nü kimin alacağı kadar, birlikte verilen 10 milyon İsveç Kronu (1 milyon 165 bin avro) tutarındaki para ödülünün ne yapılacağı konusunda da kafaların karışık olduğu görüldü.