Skip to content
Menu

Gökyüzünde siparişle yıldız kayması dönemi başlıyor

AMERİKA BÜLTENİ (19 Temmuz 2018)

Japonya’da yeni kurulan bir işletme, ‘’siparişle yıldız kaydırma’’ işine giriyor. Dünya tarihinin ilk yapay meteor yağmuru 2020 yılında Hiroşima semasında oluşturulacak. Tokyo merkezli ALE adlı firma çalışmaların son aşamasına gelindiğini açıkladı. Firmanın yörüngeye oturtacağı iki küçük uydu, hedef bölgeler üzerinde, atmosfere girdiklerinde parlak ışık çıkararak yanacak küçük toplar salacak. Bu ateş toplarının her biri de gökyüzünde yapay bir yıldız kayması oluşturacak.

İlk uydu, 2019 Mart ayında Japonya Uzay Ajansı tarafından fırlatılarak yörüngeye oturtulacak. İkinci uydu ise 2019 yılı Temmuz ayında özel bir firma tarafından yörüngeye taşınacak. 2020 Şubat ayında da Hiroşima üzerinde yapay meteor yağmuru oluşturulacak.

Tarihin ilk yapay meteor yağmuru için Hiroşima’nın seçilmesinde, havasının açık olmasının yanı sıra kentin özel tarihinin sembolizminin de etkili olduğu belirtildi.

ALE açıklamasında, uydularda yeterli stokları olacağı ve gelecek siparişlere göre dünyanın her tarafında, siparişle meteor yağmuru oluşturabilecekleri kaydedildi. Her uyduda 400 adet küçük top olacak. Ancak topların hangi materyallerden yapılacağı sır gibi saklanıyor. Uydunun atmosfere fırlattığı her top, ışık saçarak yanarak, gökyüzünde yıldız kayması görüntüsü oluşturacak.

Firma, 400 topun, en az 20-30 etkinlik için yeterli olacağını da belirtti. Uydular ise yörüngede 2 yıl boyunca kalacak.

Özel yıldız kayması siparişinin fiyatı henüz belli değil. Ancak ALE’nin uydular ve malzemeler için 20 milyon dolar harcayacağı göz önüne alındığında çok da ucuz olması beklenmiyor.

Öte yandan aynı firma, halen yörüngede olan ancak artık kullanılmayan uyduları da dev yıldız kayması oluşturmak için kullanma projesi üzerinde de çalışıyor. ALE açıklamasında, bu tür çöp uyduları, atmosfer içine iterek yanmasını sağlamayı ve böylece yıldız kayması oluşturmayı planladıkları kaydedildi.
AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz