Skip to content
Menu

Cumhuriyetçi seçim yetkilisinden Trump’a öfkeli tepki: Artık yeter!

Georgia eyaleti seçim yetkilisi Gabriel Sterling, basın toplantısında öfkesini gizleyemedi.

AMERİKA BÜLTENİ (2 Aralık 2020)

3 Kasım başkanlık seçiminde ABD’nin Georgia eyaletini, sürpriz şekilde Demokrat aday Joe Biden kazanmıştı. 1992 seçiminden beri hiçbir Demokrat adayın kazanamadığı eyalet, son yıllarda Demokratlara doğru kaymaya başlamış, son olarak geçen yılki valilik seçimini Cumhuriyetçi aday kıl payı kazanabilmişti. Biden’ın 12,284 oy farklı liderliğinin ‘hile sonucu’ olduğunu savunan Trump’ın itirazı nedeniyle eyalette ikinci sayım yapılıyor. Bugün açıklanacak ikinci sayım sonucunun da farklı olmayacağı bekleniyor. 

Bunun üzerine Donald Trump, eyaletin Cumhuriyetçi valisi, Cumhuriyetçi Partili genel sekreteri ve seçim yetkililerini de hile karşısında hiçbir şey yapmayarak hileye ortak olmakla suçlamaya başladı. Trump’ın açtığı davalar da bile bugüne kadar sonucu etkileyebilecek hileye dair sunabildiği tek bir somut delil bulunmuyor. Son olarak Pennsylvania Eyalet Yüksek Mahkemesi de oy birliği ile Trump’ın davasını gündemine almayı reddetti. 

Ancak Trump’ın Tweetlerinin, bir kısmı silahlanmış ve militanlaşmış seçmen kitlesini, eyalet yetkililerine ve seçim görevlilerine ölüm ve tecavüz tehdidi, şantaj ve tacizlere yöneltmesi endişeleri artırıyor. Trump’ın avukatı Joe DiGenova’nın, Pazartesi günü, seçimde hile olmadığını belirttiği için Trump tarafından görevden alınan Siber ve Altyapı Güvenliği Direktörü Chris Krebs’in, ‘kurşunlanması gereken biri olduğu’ yönündeki açıklaması da bardağı taşıran damla oldu.  

Georgia eyaletinin Cumhuriyetçi Partili seçim yetkilisi Gabriel Sterling, seçim sonuçları ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, öfkesini ve endişesini gizlemeyerek, Donald Trump’a, ‘Artık yeter sayın başkan!’ diye isyan etti: 

‘’Bu bir seçim. Demokrasinin bel kemiği. Bu tehditleri kınamayan herkes olacakların suç ortağıdır. Çok ileri gidildi. Evet, yasal her oyun hakkını arayın. Hakkınız olan itirazları yapın, davaları açın. Bu konuda sizi teşvik de ediyoruz. Lütfen yapın. İfade özgürlüğü hakkınızı sonuna kadar kullanın. Bunlar tamam. Ölüm tehdidi, fiziki tehdit, tecavüz iması… Bunlar çok fazla. Doğru değil. Haklılık iddiasını da kaybettirecek şeyler bunlar. İnsanları suça teşvik etmeyi bırakın. Bakın böyle giderse birisi vurulacak, birisi yaralanacak, birisi öldürülecek.’’.  

Sterling, eyaletin Cumhuriyetçi Partili genel sekreteri Brad Raffensperger’ın sürekli tehdit mesajları aldığı, eşinin cep telefonuna sürekli tecavüz tehdidi mesajları gönderildiğini belirtti. Raffensberger de yaptığı açıklamada, seçimde kendisinin ve ailesinin Trump’a oy vermesine rağmen, kendisine bu düşmanlığı anlamadığını ifade etmişti. 

Sterling, görevinin gereği normal oy transfer işlemini yaparken video kaydına alınıp sanki hile yapıyormuş gibi montajlanarak videolara kaydedilen 20 yaşındaki genç bir seçim görevlisinin yaşamının tehdit altına sokulduğuna dikkat çekerek, ‘’Sadece yasal işini yapan basit bir seçim görevlisi. Ailesine tacizde bulunuluyor. Üzerinde adı yazılı bir dar ağacı bile hazırlanmış’’ dedi. 

Sterling, daha sonra doğrudan Trump’a çağrıda bulundu:

‘’Sayın Başkan, öyle görünüyor ki Georgia eyaletini kaybediyorsunuz. Artık ileriye bakma zamanı. Dört yıl sonra yeniden aday olmak istiyorsanız, sizin takdiriniz. Ancak şu andaki yolunuz yol değil. Büyüklüğünüzü gösterin. Konuya müdahil olun, destekçilerinize, ‘şiddet yok, taciz yok, bunlar yanlış ve gayri-Amerikan işler’ deyin’’. 

Georgia’nın her iki Cumhuriyetçi senatör koltuğu için de, 3 Kasım seçiminde hiçbir adayın yüzde 50 barajını aşamaması nedeniyle 5 Ocak günü ikinci tur seçime gidilecek. 100 sandalyeli ABD Senatosunda parti kontrolünü değiştirebilme potansiyeline sahip bu seçim nedeniyle de Georgia eyaleti, ABD politik gündeminin merkezine yerleşmiş durumda.