Skip to content
Menu

New York Times CEO’su: Kağıt gazetenin en fazla 10 yıl ömrü kaldı

AMERİKA BÜLTENİ (13 Şubat 2018)
New York Times gazetesinin da sahibi olan New York Times Company’nin CEO’su Mark Thompson, New York Times’ın kağıt baskısının 10 yıl ömrü kaldığını söyledi.

CNBC kanalında “Power Lunch”ın konuğu olan Thompson, ‘’Kağıt baskının süreki devam etmesini çok isterdim ama kabul etmek lazım ki bir son kullanım tarihi var’’ dedi. Kağıt baskıya son verecekleri tarihi ekonomik ölçülerle belirleyeceklerini kaydeden Thompson, ‘’Kağıt baskıyı sürdürmenin artık ekonomik olmadığı bir noktaya erişeceğiz’’ diye konuştu. Thompson, şimdilik, ‘’kağıt baskının sadık abonelerine gidebildikleri yere kadar hizmet vermeye çalışacaklarını’’ söyledi.

Yeni kuşak okuyucularla birlikte gazetenin dijital yayını da hızla büyüyor. Thompson’ın verdiği bilgiye göre gazete, 2017’nin son çeyreğinde 157 bin yeni dijital abone daha kazandı. Bu bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 51 oranında daha yüksek bir abone sayısı. Gazetenin dijital ve kağıt toplam abone geliri de 2017’de yüzde 19.2 oranında arttı.

Kağıt baskı satışındaki düşüşe rağmen gazetenin yıllık toplam geliri de 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 10 artarak 484 milyon dolara ulaştı. New York Times Company’nin hisseleri de 2017’de yüzde 20 değer kazandı.

New York Times gazetesi, dünyada, ‘sadece dijital’ abone sayısı 1 milyonu geçen ilk gazete olmuştu.
‘’Hiç şüphesiz hala kağıt gazetenin geliri, dijital gazetenin gelirinden fazla’’ şeklinde konuşan Thompson, ‘’Ancak dijital yayınla ilgili nüans şu ki, dijital yayında, kağıt baskıda hiç olmadığı kadar büyüme potansiyeline sahibiz. Şu dönem itibarı ile dijital abone sayımız, kağıt baskı abone sayımızı geçmiş durumda. Dijital yayın çok hızlı şekilde büyüyor.’’ diye de ekledi.

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz