Skip to content
Menu

Obama’nın Beyaz Saray’a veda partisi ünlü isimlerin akınına uğradı

AMERİKA BÜLTENİ (6 Ocak 2017)

Amerikan politikası 44’ncü başkan ile 45’nci başkan arasında tam bir parti rekabetine sahne oluyor. Ancak bu parti siyasi bir parti değil eğlence partisi.
Amerikan politikası 44’ncü başkan ile 45’nci başkan arasında tam bir parti rekabetine sahne oluyor. Ancak bu parti siyasi bir parti değil eğlence partisi. ABD’nin 44’ncü başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, taşınmalarına 2 hafta kala Beyaz Saray’a veda partisi düzenliyor. 45’nci başkan Donald Trump’ın iki hafta sonra gerçekleşecek devralma törenine eğlence dünyasından katılacak ünlü isim bulmakta oldukça zorlandığı günlerde Obama’nın partisinin yıldız akınına uğraması haftasonu politikasının gündemine oturdu.

Obama’ların Beyaz Saray’da şu saatlerde devam eden veda partisine katılanların tam listesi henüz açıklanmadı. Ancak Beyaz Saray önündeki gazetecilerin ve ünlülerin sosyal medya hesaplarından edinilen bilgiye göre katılanlar arasında, ülkenin bu sıralar en popüler çifti olan Jay Z ve Beyoncé’nin yanı sıra Paul McCartney’den Bruce Springsteen’e, George Lucas’dan Oprah Winfrey’e, Stevie Wonder’dan David Letterman’a Rabort de Niro’dan Bradley Cooper’a kadar eğlence dünyasının değişik alanlarından çok sayıda ünlü isim de var.

Partinin masrafını Obama çifti kişisel bütçeleri ile karşılıyor

Partinin tüm masrafları, bundan önceki doğum günü partisi ve ünlü partilerinde olduğu gibi Obama çifti tarafından ödeniyor. Beyaz Saray’ın yerleşik mali kuralları gereği, devlet sadece, Obama ailesinden kira almıyor ve su ve elektrik gibi temel giderlerini karşılıyor. Devletin mali sorumluluğunu yüklendiği tek yemek daveti ise yabancı devlet liderlerinin ağırlandığı resmi devlet yemeği. Bunun dışında, başkan ve ailesi, günlük yeme içme giderlerinden temizlik masraflarına ve ağırladıkları misafirlere kadar Beyaz Saray’daki bütün harcamaları kendi kişisel paralarıyla karşılamak zorunda.

Obama’nın veda partisi Trump’ı kızdırdı

Trump’ın 20 Ocak’taki yemin töreni için davet ettiği Elton John, Garth Brooks ve Andrea Bocelli daveti reddederken, Justin Timberlake veya Bruno Mars’ı şarkı söylemeye ikna etme çabaları da sonuç vermedi. Başvurduğu ünlü isimlerin tamamının yemin törenine katılmayı veya törende şarkı söylemeyi reddetmesi Donald Trump’ı kızdırdı. Trump attığı bir Tweet ile ‘bu sözde ‘A’ sınıfı ünlülerin Hillary’e ne faydası olduğunu gördük. Benim için ünlüler önemli değil halkın katılmasını istiyorum’ dedi.

 

 

Aşırı sağın tüm etkinliklerine katılan Kid Rock adlı grup dışında şu ana kadar Trump’ın töreninde şarkı söylemeyi kabul eden tek ünlü 16 yaşındaki Jackie Evancho adlı şarkıcı.

Trump, son attığı Tweet’te ise 20 Ocak günü ‘büyük eğlence’ olacağı vaadinde de bulundu.

Trump’ın son iki haftada da kimseyi ikna edemezse, Twitter hesabından ‘benim için önemli değil’ dediği ünlüleri yaylım ateşine tutması bekleniyor.

Amerika Bülteni’ni Twitter’dan takip edebilirsiniz