Skip to content
Menu

Kristof Kolomb’un Amerikayı keşfedişinin 523. yılı kutlanıyor

columbus day

AMERİKA BÜLTENİ (12 Ekim 2015)

Bugün, Kristof Kolomb’un Amerikayı keşfedişinin 523’ncü yıldönümü. ABD’de bugün ‘Columbus Day’ adıyla federal tatil. Ancak, her yıl olduğu gibi bu yıl da  Kolomb Günü, Kolomb’u öven ve eleştirenlerin tartışmaları ile federal ve eyalet çaplı tatil karmaşasına sahne oluyor.

Kristof Kolomb (Christopher Columbus), 12 Ekim 1492 günü, Karayiplerdeki adalardan birinde karaya ayak basmıştı. Kolomb yaşamı boyunca sadece Karayip’teki bazı adalara çıktı. Kuzey Amerika kıtasına ise hiç ayak basmadı. Christopher Columbus’un ‘Amerika’yı keşfeden kişi’ olarak anılmasına tarihçilerden ve kıtanın yerlilerinden itirazlar da son yıllarda yükselmiş durumda.

ABD’de 1971 yılından beri her Ekim ayının ikinci Pazartesi günü, “Columbus Day (Kolomb Günü)” adıyla federal bayram olarak kutlanıyor. İlk “Kolomb Günü(Columbus Day)” kutlaması, Kolomb’un Amerika’yı keşfinin 300’ncü yılı olan 1792’de New York’ta yapıldı. 400’ncü yıl olan 1892’de ise, dönemin ABD Başkanı Benjamin Harrison, bütün Amerikalıları, Columbus Day kutlamaları yapmaya davet etti.

Columbus Day, başlangıçta özellikle İtalyan Amerikalılar tarafından kültürel bir gün olarak kutlanmaya başlandı. Colorado’daki madenlerde çalışmaya gelen İtalyan göçmenlerin de gayretiyle, Colorado, 1905 yılında Kolomb Gününü (Columbus Day) eyalet çapında bayram ilan eden ilk eyalet oldu. 1937 yılında ise Başkan Franklin Delano Roosevelt, bugünü federal bayram ilan ederek, ülke çapında kutlanmasını istedi. 1971 yılında beri, her Ekim ayının ikinci Pazartesi günü, Columbus Day (Kolomb Günü) olarak kutlanıyor.

Kızılderili eyaletleri kutlamıyor

Columbus Day, Minnesota eyaletinde kutlanmıyor. Önemli oranda Kızılderili barındıran eyaletlerde ise, Columbus Day tatili genelde sembolik törenlerle geçiştiriliyor. Nevada eyaletinde de yasal bayram olarak değil, sivil grupların geleneksel kutlamalarına sahne oluyor. South Dakota eyaletinde ise, “Columbus Day” olarak değil, “Native American Day (Kızılderili Günü)” olarak adlandırılıyor. 1992 yılında Güney Amerika ülkesi Ekvador’un başkenti Quito’da uluslarası bir konferans yapan Güney ve Kuzey Amerika Kızılderili kabileleri ise, 12 Ekim gününü, “Yerli Halklarla Uluslararası Dayanışma Günü” ilan etmişlerdi. Ekvador ve bazı Güney Amerika ülkelerinde Kolomb Günü kutlaması yasaklanmış durumda.

Kızılderililer de federal bayram istiyor

Öte yandan Kızılderililer yaptıkları kampanyalarla bu yıl da Kolomb Günü kutlamalarına tepkilerini dile getiriyor. Kızılderili aktivistlerin ABD Hükümetinden Kızılderilileri onurlandıracak bir federal bayram günü ilan etmesitalebi bu yıl da devam ediyor:

New York bugün İtalyan

Kolomb gününün ilk kutlandığı  yer olan New York ise, her zaman olduğu gibi en büyük katılımlı Kolomb Günü Yürüyüşüne ev sahipliği yapacak. Pazartesi günü 5’nci Cadde’de yapılacak yürüyüş, dünyadaki en büyük İtalyan kültürü etkinliği olmasıyla da ilgi görüyor. Bayramda New York’ta resmi kurumlar kapalı durumdayken, nerdeyse bütün özel sektör çalışmaya devam ediyor.

Tatil karmaşası bu yıl da devam ediyor

Pazartesi kutlanacak Columbus Day, federal bir bayram. Ancak resmi tatilde milyonlarca Amerikalının tatil yapması, tatil yapamayan milyonlarca Amerikalı için büyük zorluğa dönüşüyor. Federal bayram sebebiyle kamu okulları, federal devlet kurumları, bazı eyaletlerde resmi kurumlar ve bazı bankalar, Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kapalı kalıyor. Posta servisi (UPS) ve DMV (ehliyet oto ruhsatı) ofisleri kapalı. ABD’nin yabancı ülkelerdeki elçilik ve konsoloslukları da bugün resmi tatil yapıyor.

Ancak, işyerleri ve ticaret müesselerin büyük bölümü, Kolomb Gününde de açık olmaya ve iş yapmaya devam ediyor. Bu da, çocukları okulların kapanması nedeniyle evde kaldığı halde işe gitmek zorunda kalan ailelerde ve bankalarla çalışan şirketlerin işlerinde düzensizliğe sebep oluyor. Anne babalarının çalışmak zorunda olması, Columbus gününü çocuklar için tatil olmaktan çıkarıp, birçok çocuk için bakıcılarıyla geçirmek zorunda oldukları sıkıcı bir Pazartesine dönüştürüyor. Son yapılan bir araştırma, ülkedeki ticari işletmelerin sadece yüzde 10’unun Columbus Day bayramında kepenk kapattığını gösteriyor. Bu oran, bütün federal bayramlar içindeki en düşük oran.

Wall Street açık kalıyor

New York Borsası da 1950’li yıllardan beri olduğu gibi Columbus Day tatilini görmezden gelerek açık kalmaya devam ediyor. Ancak tahvil piyasaları, Columbus Day tatiline riayet ediyor. Bankalar da ise durum daha karışık. Bazı bankalar açık kalmaya devam ederken, bazı bankalar tatil yapıyor.