ABD’de bir ilk: Federal devlette “5G ağı kamulaştırılsın” görüşü

AMERİKA BÜLTENİ (29 Ocak 2018)

Kapitalizmin ve özel girişimin şampiyonu ABD’de, üstelik de devleti küçültme iddialı hareketin iktidarında, iletişimde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kamulaştırmanın hazırlığı ortaya çıktı. Axios tarafından ele geçirilen bir resmi rapor, federal hükümetin, ABD’de 2018 yılında kullanıma girmesi beklenen 5G internet ağını kamulaştırarak merkezi kontrole alınmasını savunduğunu ortaya koydu. Ulusal Güvenlik Konseyi’nin, Başkan Trump ve konuyla ilgili diğer devlet kurumlarına sunulmak üzere hazırladığı raporda, ‘Çin’e karşı siber güvenlik ve diğer ekonomik tehditler gerekçesiyle yapılacak kamulaştırmanın Trump’ın başkanlığının ilk döneminin sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.
ABD’de her zaman özel sektöre ait olan iletişim alanında böylesi bir devlet kontrolü ve mülkiyeti oluşturulmasının önemli ideolojik ve ekonomik tartışmalara kapı aralaması ise neredeyse kesin.
Ülkenin en büyük iki iletişim şirketi Verizon ve AT&T, ABD’deki müşterilerine 5G kullanımı olanağını bu yıl sunmayı planladıklarını açıklamıştı. AT&T adına yapılan açıklamada, ‘’ABD’de 5G altyapısının hali hazırda kullanıma hazır olduğu’’ değerlendirmesi yapıldı: ‘’Sektörün standartları oluşturuldu. 2016 yılından beri testler yapılıyor. Bu yılın sonlarında doğru ABD’deki 12 ayı lokasyon ile 5G hizmetini sunan ilk firma olacağız’’.

Verizon ise Trump yönetiminin bu olası hamlesi hakkında bir yorum yapmayı reddetti.

Axios’un devlet içinden edindiği PowerPoint sunumda, 5G hizmetinin kamulaştırılarak merkezileştirilmesinin ABD’yi siber tehditlere karşı daha korunaklı yapacağı savunuluyor. Raporda, 5G hakkındaki iki seçeneğin söz konusu olduğu belirtiliyor:
‘’Ya ABD hükümeti parasını ödeyerek kendisi ağı kuracak ya da Amerikan tarzı devam ettirilerek her kablosuz internet sağlayıcı kendi 5G ağını kuracak’’.

”İkinci seçeneğin söz konusu olamayacağı” değerlendirmesi yapılıyor. Raporda savunulan ilk seçenekte, ABD hükümetinin kendi kontrolündeki bu 5G sistemine Verizon ve AT&T gibi firmalara da erişim olanağı kiralayacak ki bu tür kamusal yatırımın Amerikan tarihinde örneği yok.

Rapor, 5G sisteminin kamulaştırılmasını, Amerikan tarihinin en büyük kamu yatırımı olan Başkan Eisenhower’ın eyaletlerarası otoyol sistemini kurmasına denk olduğunu savunuyor. Bununla beraber, 5G’yi kamulaştırmanın Trump yönetimi içinde de tartışmalara yol açması bekleniyor. Axios’un ulaştığı konuya vakıf bir devlet yetkilisinin tahmini ise, Trump yönetimindeki iç tartışmanın daha çok, ”federal hükümetin kendi 5G sistemini kurması ile bütün servis sağlayıcı firmaları bir konsorsiyumda bir araya getirerek ortak bir sistem kurdurma’‘ seçenekleri arasında olacağı…

Donald Trump, Aralık ayında yeni Ulusal Güvenlik Stratejisini açıklarken yaptığı konuşmada, Çin’i ”ABD’nin etkinliği, değerleri ve refahının yeni rakibi’’ olarak nitelendirmişti.

ABD’nin 5G sistemini ‘Çin tehdidi’ bahanesiyle kamulaştırmak istediği haberi hakkında Axios’un sorusunu yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanı Hua Chunying ise, ‘’Çin hükümeti, her türlü siber saldırıyı şiddetle yasaklamakta ve sorumlularının üzerine gitmektedir’’ dedi ve ekledi:

‘’Biz, siber barış ve güvenliği, yüzleştiği siber tehditlere karşı korumanın, uluslararası toplumda bu konuda diyalog ve işbirliğini güçlendirmekten geçtiğine inanıyoruz.’’

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz

You must be logged in to post a comment Login