Skip to content
Menu

Takım elbise, kalesinde tişörte yenildi

Barney ‘Suit Up’ Stinson için kara bir haber. How I Met Your Mother dizisinin New Yorklu sevimli karakteri, neredeyse takım elbiseleriyle uyuyacak kadar takım elbise kültürünün güçlü bir savunucusuydu.

AMERİKA BÜLTENİ (11 Mart 2019)

New York, dünyaya takım elbisenin yayılmasında çok önemli rol oynadı. Ve New York’ta takım elbise kültürünün kalesi ise Wall Street olageldi. Bir çok Wall Street firması uzun yıllarca, işe koyu renkli takım elbise ile gelme kuralını uyguladı. 

Charles Ellis’in Goldman Sachs’ın tarihini anlattığı ‘The Partnership’ kitabında aktardığı bir anekdot da bu kültürün en ünlü örneklerinden biri. Ellis, kariyerinin ilk günlerinde sıcak ve nemli bir yaz gününe dayanamayarak işe hafif ve açık renkli bir takımla gelmiştir. Bankanın kurucu ortağının oğlu Walter Sachs, Ellis’i bina içinde görünce bankanın çalışanı olup olmadığını sorar. Ellis çalışan olduğunu itiraf edince, ‘’O zaman şimdi her işini bırak, derhal evine git, pijamanı çıkar, bir takım elbise giy ve öyle gel’’ karşılığını verir Sachs. 

Goldman Sachs’ın geçen yıl göreve başlayan patronu David Solomon, birkaç gün önce bütün çalışanlara gönderdiği mesajda, dünyanın bu etkili bankasında, takım elbise ve kravat ile işe gelme zorunluluğunun artık kalktığını açıkladığında sadece bankanın değil bütün Wall Street’in ve takım elbise dünyasının büyük bir şok yaşaması bundandı. Goldman Sachs’ın kararı, takım elbise evreni için çok daha büyük bir değişimin kapısını aralayacak. 

Goldman Sachs’a sonunda pes ettiren ise, Silicon Vadisi ile birlikte yükselen yeni çağın yeteneklerinin, rahat giyinmeyi seven bir kuşak olması. Nitekim, Solomon, şirket içi mesajında, işyeri kültürünün büyük bir değişim geçirdiğini ve Goldman Sachs’ın da bu değişime ayak uyduracağını belirtiyordu. Goldman Sachs’ın mevcut 36 bin çalışanının yüzde 75’i 1980 yılından sonraki yıllarda doğmuş kişilerden oluşuyor.

Takım elbise ilk kez monarşinin restorasyonundan sonra, geçmişi hatırlatacak sembolizmden kaçınmak isteyen İngiliz Kralı 2. Charles tarafından giyildi. Daha sonra askeri üniforma ile paralel şekilde zaman içinde bazı reformlardan geçti ve bugünkü halini aldı. 

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz