Skip to content
Menu

Rusya’da ikinci Putin dönemi 2012’de başlıyor

Rusya’nın en güçlü adamı Vladimir Putin, Kremlin’e geri dönüyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, 2012 yılındaki devlet başkanlığı seçimine Başbakan Putin’i aday olarak önerdi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, partisi Birleşik Rusya’nın başkent Moskova’daki kongresinde, Başbakan Vladimir Putin’i 2012 yılının mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimine aday olarak önerdiklerini açıkladı.

Medvedev’in açıklaması, kongrede parti üyeleri tarafından coşkuyla karşılandı.

Medvedev’e başbakanlık kalıyor

Putin’in devlet başkanlığına adaylığını duyuran Medvedev, kendisinin de hükümet içinde çalışmaya hazır olduğunu vurguladı. Medvedev, “Bu parti kongresinde açıkladıklarımız, üzerinde derinlemesine düşünülmüş bir çözümdür” şeklinde konuştu.

Putin’in devlet başkanlığına geri dönmesi durumunda Medvedev’in de başbakanlık görevini üstleneceği tahmin ediliyor. Medvedev’in 4 Aralık tarindeki parlamento seçimlerinde Birleşik Rusya Partisi’nin başbakan adayı olması bekleniyor.

Putin de bir süre önce devlet başkanlığı adaylığına hazır olduğunu ifade etmiş ve geri dönüş hazırlığında olduğunun mesajını vermişti. Gözlemciler Putin’in yeniden devlet başkanlığına seçilmesine kesin gözüyle bakıyor.

Rus halkı Putin‘i seviyor

2000-2008’de iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, anayasanın izin vermemesi nedeniyle üst üste üç dönem devlet başkanı olamamıştı. Bu nedenle Medvedev devlet başkanlığı seçimine katılmıştı.

Putin, Rus halkı arasında yüksek bir popülariteye sahip. Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Putin en önemli Ruslar listesinde, Çar Büyük Petro, ünlü şair Aleksandır Puşkin ve diktatör Yosef Stalin’in ardından dördüncü sırada yer alıyor.

KAYNAK: Deutsche Welle Türkçe