Skip to content
Menu

Nobel edebiyat ödülü için nefesler tutuldu

Tıp, fizik ve kimya ödüllerinin ardından sıra bütün dünyada ilgi uyandıran edebiyat ödülüne geldi. Edebiyat çevrelerine bakılacak olursa bu yıl en şanslı aday İsveçli bir şair…

İsveç Akademisi ödül kazananı perşembe günü açıklayacak. Tahminlerde her yıl adı geçen adaylar arasında Tomas Tranströmer’in ismi öne çıkıyor.

Adayların çoğunluğu her yıl Nobel’le birlikte adını duymaya aşina olduğumuz Amos Oz, Adonis, Philip Roth gibi edebiyat dünyasında önemli yerleri olan yazarlar ya da şairler. Bu arada geçmiş yıllarda, adaylar arasında adı geçmemiş olan yazarlardan da söz ediliyor.

Yılın güçlü adayları

Japonya’dan Haruki Murakami, Macaristan’dan Peter Nadas ile Peter Esterhazy, ABD’den Thomas Pynchon ve Don DenLilo, güçlü adaylar arasında adı geçen isimlerden birkaçı.

Bu konuda tahmin yürütenlerin bir bölümü, İsveç Akademisi’nin ırk, cinsiyet, dil ve kıtalar arasında denge gözettiği görüşünden hareket ediyorlar. Guardian gazetesinde edebiyat ödülüyle ilgili olarak Akademi’nin genel sekreteri Peter Englund ile yapılan söyleşide de bu konu soruluyor. Genel sekreter bu soruyu ’Bilinçli olarak böyle bir seçim yapılamaz. Eğer Akademi şimdi sıra Afrika’da ya da bir kadın yazarda diye kontenjan politikası izlerse bu felakettir’’ şeklinde yanıtladı.

Edebiyat eleştirmenlerinden bazıları da bu yıl ödülün İsrailli yazar Amos Oz’a verileceğinden emin konuşuyorlar. Bu görüşü savunanlara göre büyük bir yazar olan ve İsrail ile Filistin arasında barış ve iyi ilişkiler için çaba gösteren Amos Oz, ödülü

en çok hak eden yazarlardan biri. İsrail devletinin kuruluşunu anlatan Aşk ve Karanlık ile Kara Kutu-Gecikmiş Bir Aşk adlı romanlarıyla dünya edebiyatına adını yazdıran Amos Oz, yıllardır Nobel’in güçlü adayları arasında gösteriliyor.

Nobel öncesi yürütülen bu tahminler de Nobel Ödülü gibi rutin hale geldi. Eleştirmenler, editörler, gazeteciler Nobel edebiyat ödülü açıklanmadan önce bu konuyu tartışmaktan adeta haz alıyorlar. Tahminler tutmasa bile kimsenin sonuçtan şikayet ettiği yok. İsveç Akademisi ise sanki tahmin yürütenleri yanıltmak için sürpriz yapmaktan hoşlanıyor.

İsveçliler Tranströmer’i destekliyor

Ancak ödülün anavatanı İsveç’te bu yıl sürprizlere yeter diyen bir hava hakim. Dagen Nyheter gazetesinin anketini yanıtlayanların büyük bir bölümü, Tomas Tranströmer’den yana görüş belirtti. Bu yıl 80 yaşını dolduran, gedikli aday Tomas Tranströmer’in ödülü kazanacağına inanan edebiyat ve yayıncı çevreleri perşembe günü ödülün açıklandığı saat 13.00’te  ellerinde şampanya şişeleriyle şairin evinin önünde olacaklar.

KAYNAK: Deutsche Welle