Skip to content
Menu

Oops! Rick Perry, Virginia oy pusulasına giremedi

AMERİKA BÜLTENİ (24 Aralık 2011)

Texas Valisi Rick Perry, Virginia eyaletinin 6 Mart günü yapılacak önseçiminde oy pusulasına girmeyi başaramadı. Adaylardan Newt Gingrich’in de oy pusulasında yer alıp almadığı henüz tam net değil. Eyalette şu ana kadar Ron Paul ve Mitt Romney’nin adaylıkları kesileşti.

Virginia yasalarına göre eyaletteki önseçime aday olarak katılabilmeniz için 10 bin imza toplanması gerekiyor. Bu 10 bin imzanın Virginia’nın her seçim bölgesinden en az 400 imzayı da içermesi yasal şart. Gingrich’in görüntüleri Cuma günü son dakikalara kadar 10 bin imzayı toplayabilmek için çaba harcadı. Gingrich’in yeterli imzayı toplayıp toplayamadığı bugün belli olacak. Kongre’de yaklaşık 20 yıl Georgia eyaletini temsil eden Gingrich, uzun süre de Virginia’da yaşamıştı. Oy pusulasına girememek, Gingrich için büyük fiyasko olacak.

Öte yandan Demokrat Parti Virginia teşkilatı, Obama’nın yeniden adaylık kampanyası için gerekli 10 bin imzanın toplandığını açıkladı. Virginia Yüksek Seçim Kurulu, Obama tek aday olduğu için, diğer eyaletlerde olduğu gibi Demokrat Parti önseçimini iptal etmesi bekleniyor.