Skip to content
Menu

Türkiye ve Kıbrıs, Rauf Denktaş için yasta

HAYATINI Kıbrıs davasına adayan efsane Lider Rauf Denktaş için Türkiye ve KKTC’de ulusal yas ilan edildi. Yas KKTC’de 1 hafta, Türkiye ve tüm dış temsilciliklerinde ise Denktaş’ın naaşının toprağa verileceği salı gününün bitimine kadar sürecek. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, devlet töreninin 2 gün yapılacağını açıkladı. Bakanlar Kurulu toplantısına Serdar Denktaş da katıldı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, devlet töreninin yarın sabah Denktaş’ın hayata gözlerini kapadığı Yakın Doğu Üniversitesi’nde başlayacağını belirterek, “Top arabasıyla naaşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na getirilecek. Geçit töreni de yapılacak. Bir gün başında askerler nöbet tutacak ve salı günü 2’nci geçit töreniyle ve yine top arabasıyla Lefkoşa’daki Selimiye Camii’ne götürülecek. Öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak ve ardından defnedilecek” dedi.

Ankara’dan katılım

Türkiye’den de büyük bir heyetin geleceğini belirten Eroğlu, “Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, askeri yetkililer ve siyasiler Ankara’dan kalabalık bir misafir grubumuz olacak. Başbakan Erdoğan’ın da gelebileceği söylendi, misafir sayısının artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

CHP ve MHP gidiyor

CHP, cenazeye Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında heyetle katılacak. Özel uçakla Kıbrıs’a gidecek heyette Deniz Baykal da bulunacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de cenazeye katılacak. Bahçeli ile grup başkanvekillerinden belirlenecek bir isim törende hazır bulunacak.

Aile kararsız

Eroğlu, Denktaş’ın nereye defnedileceğine ailenin henüz karar vermediğini ve cenaze töreninin yapılacağı salı günü, okullar ile resmi kurumlarda tatil ilan edildiğini de sözlerine ekledi. Serdar Denktaş ise babasının sağlığında 1985’te ölen oğlu Raif’in yanına gömülmek arzusunu dile getirdiğini ancak bunun bir vasiyet olmadığını söyledi. Denktaş için ayrı bir anıt mezar yapılması da gündemde.

Hristofyas aradı

Serdar Denktaş’a ulaşamayan Rum lider Dimitris Hristofyas, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu telefonla arayarak başsağlığı diledi. Hristofyas dün yaptığı konuşmada da, “Üzüntü yaşayan Kıbrıslı Türklerin duygularına saygı gösterin” çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve özel danışmanı Aleksander Downer başsağlığı mesajı yayınladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na mektup yazarak üzüntüsünü bildirdi.

Medya: Rumca konuştu

Denktaş’ın ölümü Rum medyasının manşetlerinde yer aldı. Politis gazetesi, “Yunanca konuşarak öldü”, Alithia ve Haravgi gazeteleri ise yorum yapmadan “Denktaş öldü” başlıklarını kullandı. Sağcı Alithia gazetesi iç sayfalarında, “Kıbrıs’a bölücü mührünü bıraktı” yorumunu yaptı. Fileleftheros gazetesi ise “Kıbrıs’taki işgalin lideri Rauf Denktaş öldü” ifadelerine yer verdi. Rum televizyonları, önceki akşamdan bu yana ilk haberlerini Denktaş’ın ölümüne ayırıyor.

KKTC medyası siyah

KKTC medyasının büyük bölümü Denktaş’ın ölüm haberini siyah zemin üzerine tam sayfa manşetleriyle duyurdu. Kıbrıs ve Havadis gazetesi ‘Bir tarih göçtü’, Haberdar ‘Ata’mızı kaybettik’, Volkan ‘Türk ulusunun başı sağolsun’, Halkın Sesi ‘Başımız sağ olsun’, Yeni Düzen ‘Denktaş’ın vedası’, Afrika Gazetesi ise ‘Denktaş öldü’ başlıklarını kullandı.

Tarih yazan büyük lider

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün cenaze töreninin ayrıntılarını açıkladı. Eroğlu, “Denktaş, devlet kuran, tarih yazan ve tarihteki yerini bulmuş olan büyük bir lider. Sadece KKTC’nin değil Türk dünyasının da liderlerinden sayılabilen çok değerli bir devlet adamı. Gönlünde yatan KKTC’yi kurmuş ve muradına ermiş bir liderdir. O bakımdan Kıbrıs Türk halkı bu liderini unutmayacaktır” dedi.

(Hürriyet)