Skip to content
Menu

Ricciardone: Yolsuzluk operasyonunun arkasında ABD olduğu yalan ve iftira

ricciardone--AMERİKA BÜLTENİ (21 Aralık 2013)

Türkiye’de hükümet yanlısı gazetelerin, yolsuzluk operasyonunun arkasında ABD olduğu olduğu iddialarına ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’den yalanlama geldi. Büyükelçi Frank Ricciardone, ‘Yolsuzluk operasyonuyla ABD’nin ilgisi yoktur’ dedi.

Star, Akşam ve Yeni Şafak gazetelerinin manşetlerinde yer alan ve ABD Büyükelçisi Frances Ricciardone’nin ‘İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan rüşvet operasyonundaki derin ilişkilerde parmağı olduğu’ iddiaları, ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği tarafından yalanlandı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada Ricciardone’nin ‘İran’a uyguladığımız ambargoyu Halk Bankası ile kaldırdılar. Bunu engellemek için harekete geçtik. Bugünden sonra İmparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz’ dediği iddiaları için ‘yalan ve iftira’ denildi.  Yapılan açıklama şöyle;

ABD’nin, devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur. ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği iki ülke için de hayati öneme sahiptir. Hiç kimse ABD-Türkiye ilişkilerini asılsız iddialarla tehlikeye atmamalıdır. Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi, haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır.