Skip to content
Menu

Yahudi dünyası, Hamursuz bayramını (passover) kutluyor

jew-Seder

AMERİKA BÜLTENİ (16 Nisan 2014)

Yahudi Dünyası, 14 Nisan Pazartesi akşamı gün batımıyla birlikte başlayıp 22 Nisan Salı günü gün batımına kadar sürecek Hamursuz Bayramı’nı(Pesah) kutlamaya başladı. İbrani takviminin Nisan ayının 15’inde başlayan Hamursuz bayramı,  İsrail’de 7 gün, İsrail dışındaki ülkelerde yaşayan Yahudiler tarafından ise 8 gün boyunca kutlanıyor. İbranice ‘pesah’, ve Amerikalılarca ‘passover’ adıyla anılan Hamursuz bayramında Yahudiler, İsrailoğullarının 210 yıl boyunca yaşadıkları Firavun’un hükümranlığından kurtulmasını kutluyorlar. 4 bardak şarap ve ekmekle başladıkları bayram boyunca, Yahudiler 8 gün, mayalı yiyecekleri yemiyorlar.

Hamursuz Bayramının ilk günü akşam yemeği olan ‘seder’ geleneğinde, yemek masası etrafında İsrailoğullarının Firavun’un zulmünden kurtuluşu (Exodus) konuşuluyor ve ilahiler okunuyor ve gece genellikle hep beraber okunan “L’Shana haba bi’Yerushalayim (Gelecek yıl Kudüs’te) şarkısı ile son buluyor.

Yahudiler Hamursuz bayramı boyunca evlerinde mayalı hiçbir yiyecek yememekle kalmıyor aynı zamanda bulundurmuyorlar da… Passover’den önceki akşam ‘’Bedikat Chametz’’ olarak adlandırılıyor ve kandil eşliğinde evin her köşesinde ‘’Chametz’’ olarak adlandırılan ekmek yiyecek kırıntıları özenle temizleniyor. Evlerdeki buzdolaplarındaki dolap altlarındaki en küçük ekmek yiyecek kırıntısına kadar temizlenmesi gerekiyor. Hatta, diş araları bile önce fırçalanıp, diş ipleriyle özenle temizlenerek, diş aralarında bile bir parça ‘chametz’ kalmadığında emin olunuyor. Yenilebilir durumdaki ekmekler, Yahudi olmayanlara satılmak üzere özel satış noktalarına gidiyor. Geri kalanlar ise ‘’Sereifas Chametz’’ olarak adlandırılan Passover’den önceki sabah evlerinin önünde ateşe veriliyor. Özellikle, Brooklyn’de Ortodoks Yahudilerin yaşadığı mahalleler bu yıl da Pazartesi sabahı her tarafta yanan ateşlerle ilginç bir görüntüye büründü.