Cinsel taciz fırtınası sürüyor: Charlie Rose’un programı yayından kaldırıldı

AMERİKA BÜLTENİ (20 Kasım 2017)

ABD’nin ve dünyanın en ünlü televizyon röportajcılarından biri olan Charlie Rose’ın CBS ve PBS kanallarında yayınlanan programı, hakkındaki cinsel taciz iddialarından sonra Pazartesi günü yayından kaldırıldı. Washington Post gazetesi, Pazartesi günü, ünlü sunucunun PBS’de bir çok dünya liderini ağırladığı programında çalışan 8 ayrı kadına cinsel istismarda bulunduğu iddiasını içeren bir haber yayınlamıştı.

Washington Post’un haberinizi hazırlarken ulaştığı 75 yaşındaki Rose, bu suçlamaları kabullenmiş ve davranışları için özür dilemişti. Kadınların “Charlie Rose”a 1990’lardan 2000’li yıllara kadar çalıştıkları dönemde 21 – 37 yaş aralığında olduğu kaydedildi.

Charlie Rose, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘’Bu kadınların onları duyduğumu ve münasebetsiz davranışlarım için çok içten özür dilediğimi bilmelerini isterim. Muazzam bir utanç içindeyim. Zaman zaman duyarsızca hareketlerde bulundum. İddiaların tamamının doğru olduğunan inanmasam da sorumluluğumu kabul ediyorum. O kadınlara davranışlarım sırasında karşılıklı hisler içinde olduğumuzu düşünmüştüm şimdi anlıyorum ki yanlış düşünmüşüm.’’ diye yazdı.

CBS kanalından yapılan açıklamada, CBS’in bu iddiaları çok ciddiye aldığı kaydedilerek Rose’un programının askıya alındığı ve iddialarla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı. CBS, Charlie Rose’un 2012 yılından itibaren Gayle King ve Norah O’Donnell ile birlikte sunduğu sabah programı ile, 29 yıl aradan sonra ilk kez NBC’nin “Today” ve ABC’nin “Good Morning America’’ programlarına karşı en iyi sabah izlenme reytinglerine ulaşmıştı.

PBS’ten yapılan açıklamada da Rose’un kürenin en etkili insanları ve bir çok ülkenin liderini ağırladığı dünyaca ünlü “Charlie Rose” söyleşi programının süresiz olarak askıya alındığı duyuruldu.

Rose, Hollywwod’un kudretli yapımcısı ve yönetmeni Harvey Weinstein’in gücünü kullanarak emrindeki kadınları cinsel açıdan istismar ettiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan, güçlü erkeklerin emirlerindeki kadınlara yönelik cinsel taciz, istismar ve tecavüz iddiaları fırtınasının yıktığı son büyük isim oldu. Ünlü aktör Kevin Spacey, komedyen Louis C.K., Cumhuriyetçi Partili Alabama senatör adayı Roy Moore, Demokrat Partili Minnesota senatörü de olan ünlü komedyen Al Franken ve son olarak New York Times gazetesinin deneyimli politika muhabiri Glenn Trush, fırtınada davranışları Amerikan kamuoyunun önünde ifşa olan güçlü isimler arasında yer alıyor.

Yakın zaman önce de NBC kanalı deneyimli politik analisti Mark Halperin ile ve Fox News kanalı da kanalın sembol ismi muhafazakar yorumcu Bill O’Reilly’in cinsel istismarda bulunduğu kadınlarla davada çekilmeleri karşılığında tazminat anlaşması yaptığının ortaya çıkması sonrası yollarını ayırmıştı.

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter’dan takip edebilirsiniz

You must be logged in to post a comment Login