Skip to content
Menu

Pence’in İsrail ziyaretinde kafaları karıştıran Kudüs protokolü

AMERİKA BÜLTENİ (16 Aralık 2017)

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını yürürlüğe koyması kararına rağmen, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in İsrail ziyaretindeki bir protokol detayı İsrail’de kafaları karıştırdı.

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre Mike Pence’ın Çarşamba günü gerçekleştireceği Kudüs ziyareti kapsamında Ağlama Duvarı’nı ziyaret edeceği bölüm, yıllardır uygulanan protokol devam ettirilerek, bir kez daha ‘resmi ziyaret’ kapsamında yer almadı. Pence, Ağlama Duvarına ‘özel bir ziyaret’ yapacak.

ABD yetkilileri, Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanımadıkları yıllar boyunca, Ağlama Duvarı’nın da olduğu ‘tartışmalı bölge’ye ‘İsrail’e resmi ziyaret kapsamında’ değil, resmi protokol dışında, özel ziyaret olarak geçiyordu. Trump’ın tanıma kararına rağmen, Başkan Yardımcısının, Kudüs’ün başkent olarak tanınmadığı yıllarda uygulanan protokolü devam ettirmesi, İsrail’de kafaları karıştırdı.

Bir dönem ABD’nin İsrail büyükelçiliğini de yapan ve İsrail’e yakınlığıyla bilinen Amerikalı diplomat Martin Indyk, Twitter hesabından ‘Eğer, bu haber doğruysa, ABD’nin Kudüs tavrında, başkent tanıma kararına rağmen pek bir şey değişmemiş demektir’’ diyerek eleştiride bulundu.