Skip to content
Menu

Dow Jones’un patronu da telekulak skandalında koltuğunu kaybetti

16 Temmuz 2011, Cumartesi

Medya devi Rupert Murdoch’un News International şirketinden üst düzey bir yönetici daha istifa etti.

İstifa eden yönetici Les Hinton Dow Jones’un genel müdürü ve Wall Sterret Journal’ın yayıncısıydı.

 Hinton 1995-2007 yılları arasında News International’ın yöneticiliğini yaptı.

Bu dönem şirketin sahibi olduğu News of the World gazetesinin yasadışı telefon dinlemeler yaptığı bir dönem.

Rupert Murdoch Hinton’ın istafasından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Medya patronu Rupert Murdoch’a ait News International şirketinin yöneticisi ve kapatılan News of the World gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Rebekah Brooks, İngiltere’deki telefon dinleme skandalı sonrası istifa etti.

Rebekah Brooks skandal nedeni ile bir süredir yoğun istifa baskısı altındaydı.

Brooks 2003 yılına kadar, İngiltere’de skandalın merkezindeki News of the World gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapmıştı.

Gazete 2002’de Brooks bu görevdeyken, cinayete kurban gitmiş Milly Dowler adlı bir genç kız henüz kayıp durumundayken onun cep telefonundaki mesajlara ulaşıp mesajları gizlice dinlemekle suçlanıyor.

Öldürüldüğünde 13 yaşında olan kızın mesaj kutusu dolunca bazı mesajları silerek yeni mesaj gelmesini sağlayan News of The World, Milly Dowler’ın ailesine halen sağ olduğu yönünde boş umutlar vermekle itham ediliyor.

News of the World gazetesi, İngiltere’de dört bin kişiyi etkilediği düşünülen yasadışı telefon dinleme skandalı nedeniyle geçtiğimiz haftasonu kapatılmıştı.

“News of the World” gazetesinin bağlı olduğu grubun sahibi olan Murdoch, gazetelerinde yayımlanacak bir “özür” de yayınladı.

Doğrudan Murdoch’un imzasını taşıyan ve hafta sonunda çıkacak metin, News International tarafından yayımlandı.

“Özür Dileriz” başlığı taşıyan ve “En iyi dileklerimle, Rupert Murdoch” imzası ile sona eren metinde Murdoch, News of The World’ün “ciddi derecedeki yanlış” işlerinden ötürü üzgün olduklarını belirtti.

Murdoch, bundan etkilenen kişilerden de özür dileyerek, “bu kişileri incittiğimiz için en derin özürlerimizi sunarız” dedi.

Murdoch, yolaçılan sorunların ve zararın giderilmesi için ilerleyen günlerde ciddi adımlar atacaklarını, bu konudaki ayrıntılara ilişkin daha sonra yeni açıklamalar yapacaklarını ifade etti. (BBC)