Skip to content
Menu

John McCain: ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşa girmeyecek

AMERİKA BÜLTENİ (11 Eylül 2011) 2008 yılında Cumhuriyetçi Partinin başkan adayı olan Arizona Senatörü John McCain, Irak Savaşına yol açan 11 Eylül’ün yıldönümünde, ABD’nin Ortadoğu’da yeni bir savaşa girmeyeceğini söyledi. ABD Senatosunun en savaşçı isimlerinden biri olan McCain, Bush yönetiminin Irak Savaşı kararını savundu ancak, ‘’Amerikan kamuoyunun Ortadoğu’da yeni bir savaşa girilmesi kararını engelleyeceğinin farkında olduğunu’’ söyledi. McCain, ‘’Doğru şeyler yaptığımıza inanıyorum. Ama aynı şekilde dersler aldığımıza da inanıyorum. Samimiyetle söylemem gerekirse, Amerika Birleşik Devletlerini, dünyanın o parçasında bir daha savaşa girmiş görmeyeceksiniz. Amerikan kamuoyu engeller bunu’’ şeklinde konuştu.

Amerikan siyasi lieratüründe ‘military industrial complex’ olarak anılan çevrelere yakınlığı ve savaşlara girilmesini savunma konusundaki şahin tutumuyla bilinen Senatör McCain, önceki siyasi pozisyonlarından oldukça farklı bu sürpriz sözleri, pazar günü Ameirkan Fox News kanalında konuk olduğu Fox News Sunday programında dile getirdi.

McCain, Abu Garib hapishanesinde yapılan işkencelerin, ABD’nin en büyük yanlışı ve ABD’yi en çok yaralayan hata olduğunu da sözlerine ekledi. McCain, ‘’Dünyada yanlış ya da doğru ABD’nin gerilemekte olduğu yolunda bir algı olduğuna’’ da dikkat çekti.