Skip to content
Menu

2017 ‘Green Card’ çekilişine başvurular başladı

yesil-kart

AMERİKA BÜLTENİ (5 Ekim 2016)

Ülkede nüfus çeşitliliğini sağlamak için, ABD’ye göçün az olduğu ülkelerin vatandaşlarına tanınan ve kamuoyunda ‘Green Card (Yeşil Kart)’ olarak nitelendirilen kalıcı göçmen vizesi kazanmak için 2018 yılı çekilişine başvurular başladı. 2017 yılı Mayıs ayında açıklanacak çekilişi 50,000 kişi kazanacak.

Green Card çekilişine ABD Dışişleri Bakanlığının ilgili web sitesindeki formu doldurmak suretiyle ücretsiz olarak başvuruluyor. Başvuru şartları ve formu nasıl dolduracağınız ile ilgili Türkçe bilgileri de BURADAN öğrenebilirsiniz. Başvuru için siteye yüklemeniz gereken fotoğrafınızın, istenilen teknik özelliklere sahip olup olmadığı, formunuzu doldurmadan önce BURADAN kontrol edilebilir. 4 Ekim 2015 günü başlayan başvurular, 7 Kasım 2016 günü New York saati ile öğle 12:00’de sona erecek.  ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yoğunluktan dolayı web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle mümkün olduğunca erken başvuruda bulunulması tavsiyesinde bulunuyor.

Kimler başvurabiliyor?

Başvuranların lise veya dengi bir eğitim görmüş olması, 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminizi tamamlamış olması gerekiyor. Ancak diploması yoksa bile, son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olması da yeterli olabiliyor. Piyangoya herkesin tek bir başvuru hakkı var. Aynı kişi adına birden fazla başvuru, o kişi adına yapılmış diğer tüm başvuruları geçersiz yapacak. Aynı aileden herkes kendi adına başvurabilir.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Elektronik başvurunuzun onay numarası daha sonra E-DV web sitesinden kurayı kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeniz için gereklidir. Bu nedenle başvurunuzun ekran görüntüsünü kaydetmeniz veya numaranızı bir yere yazmanız önemli. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ilgili web sitesinde kişisel bilgilerinizi ve başvuru sırasında verilen onay numaranızı girerek DV-2018 kurasını kazanıp kazanmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Kurayı kazanıp kazanmadığınızı sadece bu web sitesinden öğrenebilirsiniz. Kazanan kişiler başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi ve göçmen vize görüşmelerinin tarihleri de yine sadece bu web sitesinden öğrenilebilecektir.

Nasıl başvurabilirsiniz?

Green Card çekilişine katılmak isteyenler, BURAYA tıklayarak hemen başvurularını yapabilir. başvuruda, ülkenizi, sizin ve eğer varsa eşiniz ve çocuklarınızın kimlik bilgilerinizle beraber belirtip, fotoğrafınızı da sitede belirtildiği şekilde yüklemeniz gerekiyor.

AMERİKA BÜLTENİ’ni Twitter’dan takip etmek isterseniz tıklayın: