Skip to content
Menu

Hamile kadınlar, Tokyo metrosunda artık internet mesajı ile oturacak yer bulacak

AMERİKA BÜLTENİ (13 Aralık 2017)

Dünyanın en kalabalık ulaşım sistemi olan Tokyo metrosu, hamile kadınlara trende oturacak yeri internet üzerinden mesajlaşmayla hemen bulmalarına yardımcı olacak internet mesaj uygulamasını test etmeye başladı.

Tokyo Metrosunu yöneten şirket ile internet mesajlaşma ağı ‘Line’’ın sahibi Tokyo merkezli Line Corp. arasındaki işbirliğinin ürünü olan yeni ‘app’, şehirdeki Ginza Line tren hattında test edilmeye başlandı.

Yeni sistem, trene binen hamile kadın ile, hamile bir kadına yer vermeye gönüllü ama elindeki akıllı telefonu ile meşgul olduğu için bir hamile kadının trene bindiğini fark edemeyecek yolcular arasında Line mesajlaşma uygulaması üzerinden eş zamanlı bağ kuruyor.

Uygulama ile hamile bir kadın trene binerken, önceden Line’da ‘destekçi’ kaydını yaptırmış yolculara mesaj atabiliyor. Atılan her mesaj sadece aynı vagon veya komşu vagondaki ‘destekçi’ yolculara ulaşıyor. Mesajı alan yolcu, hamile kadına oturduğu yeri bildirerek kendisine yönlendirip, oturduğu yeri ona veriyor.

Sistemi kuran ortaklık, daha gelişmiş bir sistem olarak, hamile kadınların yanlarında taşıyabilecekleri ve trene bindiklerinde butonuna bastıklarında, çevredeki gönüllülerin telefonlarında titreşim yapacak cihaz üzerinde çalışmalarının ise sürdüğünü kaydettiler.

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter’dan takip edebilirsiniz