Skip to content
Menu

Hristiyan lider, takipçilerine satın aldırdığı özel uçağını dua ile tanıttı

AMERİKA BÜLTENİ (19 Ocak 2018)

Kenneth Copeland Ministries (KCM) adlı özel mega-kilisenin dini lideri olan televanjelist vaiz Kenneth Copeland, takipçilerinin bağışladığı paralarla satın aldığı yeni özel uçağını dualı bir video ile tanıtınca bir anda ABD’de gündem oldu.

Birkaç yıl önce ticari yolcu uçağına binmeyi, ‘başından sonuna şeytanla dolu bir tüpün içine girmek gibi’ niteleyen din adamı, 3,7 milyon dolarlık 14 kişilik Gulfstream V tipi özel jeti için, ‘Bunu bana İsa Mesih satın aldı’ yorumu yaptı.

Texas eyaletinin Fort Worth kentindeki mega kilisesinin yakınındaki özel pistte uçağı devralış anlarının videosunu, kilisenin web sitesinden yayınlatan Copeland, videoda, takipçilerine, ‘’Bu büyük bir alışveriş. Bunu görüyor musunuz? Bunu siz aldınız, siz ve İsa Mesih aldınız’’ diye hitap etti.
Dini sohbet ve yorumlar yaptığı bir televizyon yayını da yapan Copeland, özel jeti, film yapımcısı Hristiyan işadamı Tyler Perry’den satın aldı.
Copeland, karısı Gloria ile birlikte uçağa ilk binişini ve içini teftiş edişini ise videodan (en altta) yayınladı.

GV (G-5 diye telaffuz ediliyor) diye de anılan Gulfstream V özel jet, yakıt ikmali yapmaksızın yaklaşık 10 bin kilometre uçabiliyor. Uçağın en düşük fiyatı 3,7 milyon dolar ancak sahibinin tercihlerine göre ekstra masraflarıyla fiyatı 10 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

Bir takipçisi videoya eklediği yorumunda, ‘’Önce, Kutsal Ruh, biraderimiz Copeland’a, rabbimizin kilisemize Gulfstream V uçağını uygun gördüğünü bildirdi. Bunun üzerine derhal pazarlıklara başlandı ve Biraderimiz Copeland, satıcı olan Hristiyan işadamı ve film yapımcısı Tyler Perry ile harika bir kişisel ilişki geliştirdi’’ diye yazdı.
Videoda, giydiği pilot montu ile uçağın yanına gelen Vaiz Copeland, ‘’Tanrıya, onun takipçisi olan ve uçağın parasını ödeyen ortakları (takipçilerine ‘partner’ diye hitap etmesi ile ünlü) için’’ dua ederek şükrediyor.

Video, ‘Tanrıyı hoşnud ederseniz o da sizi yeryüzünün yüksek yerlerine çıkarır’ mealinde bir İncil alıntısıyla son buluyor.

Mega-kilise liderlerinde özel uçak yarışı

Kenneth Copeland, cemaatine kendisine özel uçak satın aldıran ilk mega kilise lideri değil. Örneğin, 2015 yılında papaz Creflo Dollar, 70 milyon dolarlık G650 uçağını satın almak için cemaatinden bağış toplayınca ülke gündemine girmişti. Kilisenin her üyesinden uçak için 300 dolarlık bağış yapması istenmesi rahatsızlık yaratınca, uçağın, grubun faaliyetlerinde kullanılacağı açıklaması yapılmıştı.

Copeland’ın özel uçak satın alması, 2016 yılında Copeland ile kendisi gibi televanjelist (evanjelik televizyon vaizi) olan Jesse Duplantis ile Copeland TV’de yaptıkları ‘Müminlerin Zaferinin Sesi’ programında, ‘’neden özel uçağa ihtiyaçları olduğunu’’ konuştukları sohbeti yeniden gündeme taşıdı. Söz konusu programda Copeland, ticari yolcu uçağına binmeyi, ‘baştan sona şeytanla dolu bir tüpün içine girmek gibi’ diye nitelemişti.

Copeland yeni uçağına hemen binemeyecek. Önce uçağın 2,5 milyon dolara tefrişatı ve yeniden güncellenmesi çalışması yapılacak. Copeland’ın kilisesi ayrıca, uçağın muhafaza edileceği hangar inşaatı ile, özel pistin tamiri ve GV ekipmanı için gereken 17 milyon dolar için de üyeleri arasında yeni bir bağış çalışması başlattı.
AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz