Skip to content
Menu

Minneapolisli çocuğun sosisli sandviç tezgahına zabıta ve halktan ilginç destek

AMERİKA BÜLTENİ (29 Temmuz 2018)

Minneapolis halkının bugünlerde en popüler atıştırma mekanlarından biri 13 yaşındaki Jaequan Faulkner’ın işlettiği ‘Old Fashioned Hot Dogs’ adlı sokak tezgahı…

İlk olarak iki yıl önce evinin önünde sosisli sandviç satma işine giren bu girişimci çocuk, bu yaz yeniden tezgahını kurmak istediğinde önce acı bir sürprizle karşılaştı.

Bir kişi, Belediye Sağlık Denetleme Departmanını arayarak, sağlığa elverişli olmayan şartlarda yiyecek satıldığını ihbar etti. Belediye zabıta görevlileri tezgaha geldiklerinde 13 yaşındaki çocuğun satış izni olmadığını gördüler. Ancak bu noktadan sonra olaylar Minneapolis’e özgü gelişti.

Belediye zabıta görevlileri, 13 yaşındaki çocuğun tezgahını kapatmak yerine yasal izin almasına yardım ettiler. Çocuğun yasal izin başvurusu için gerekli 87 doları zabıtalar kendi aralarında toplayarak izin almasını sağladılar.

Derken devreye Minneapolis Promise Zone ve  Northside Economic Opportunity Network (NEON) adlı iş geliştirme organizasyonları girdi. Bu organizasyonların özel görevlileri genç Faulkner’a işletme finansından pazarlamaya kadar değişik konularda klavuzluk yapıyorlar. Yardımlarla çocuk işletmeciye bir çadır inşa edildi. Çadırda el yıkama bölümünden yiyeceklerin ısısını kontrol eden termometreye kadar her şey var artık.

En önemlisi her gün Minneapolis’in her yerinden sosisli yemek yemeye gelen müşterileri de hiç eksik olmuyor.