BBC’nin belgesel ekibi ‘doğal işleyişe müdahil olmama’ kuralını bir kereliğine çiğnedi

AMERİKA BÜLTENİ (21 Kasım 2018)

BBC’nin doğa belgeseli film ekibi, çekim sırasında, ‘yürek parçalıyıcı bir şeye denk gelsen bile doğal işleyişe müdahil olmama’ kuralını Antarktika’daki çekim sırasında bir kereliğine bozdu. İngiliz doğa belgeselcisi David Attenborough’nun soyları tükenme tehdidi altındaki beş hayvan türünü konu ettiği ‘Dynasties (Hanedanlıklar)’ belgeselinin penguen hanedanlığı bölümü için çekimler yapan belgesel ekibi, bir grup anne penguen ve yavrularının bir buz hendeğinde mahsur kaldıklarını fark etti. Kuşlar, buzun eğiminin yüksek olması nedeniyle mahsur kaldıkları hendekten yukarı tırmanmayı başaramıyordu. Belgesel ekibi, penguenlerin, buz hendeğinden asla çıkamayarak kolonilerinden kopacaklarını ve öleceklerini görünce, kısa bir müzakerenin ardından, kurallarını bir kereliğine askıya alarak penguenleri kurtarmaya karar verdiler. 

Yönetmen Will Lawson, penguenlerin doğal yaşamına müdahil olacaklarsa bile bunun ‘pasif bir müdahale’ şeklinde olmasına karar verdiklerini söyledi. Ekip bu çerçevede, penguenlerin tırmanmada zorlandığı buz hendeğinin bir başka tarafına, eğim olarak tırmanmaya daha kolay bir yol kazdı. Bu yönden ne zaman tırmanacaklarını ise penguenlere bıraktı. Penguenler saatler sonra bu yolu fark ederek buradan tırmanarak yollarına devam ettiler.  

Filme aldıkları yaban yaşama müdahil olmanın kendilerini için oldukça sıra dışı bir durum olduğunu ifade eden Lawson, ancak soyu tükenmekte olan bir türün birkaç üyesinin daha yaşamda kalması gerektiği fikrine de kayıtsız kalamadıklarını söyledi. 

Sir David Attenborough ise kendisinin de orada olması durumunda aynı şeyi yapacağını belirterek, belgesel ekibinin kararına destek verdi. 

2013’te yavru filin ölümünü filme çekmeleri tepki toplamıştı

David Attenborough, 2013 yılında Afrika’da ölmekte olan bir yavru file yardım etmek yerine filmini çektiği için büyük eleştirilere uğramış, o günlerde kendisini, ‘’doğal yaşamı kayıt altına alırken kesinlikle müdahil olmamanın kendileri için en önemli ilke olduğu’’ şeklinde savunmuştu. 

“Dynasties” belgeselinin yapımcısı Mike Gunton da BBC’ye yaptığı açıklamada, 2013’teki kararı savunurken, ‘’O yavru açlıktan ölüyordu ve o anda müdahil olmak çok tehlikeliydi. Çünkü ekipten yavruya kim yaklaşmaya kalksa anne filin saldırısına uğrayacaktı. Kaldı ki bir şekilde başarsak bile en fazla bir saat yaşayabilecekti. Etrafta hiç yiyecek yoktu ve sadece yavrunun acı çekmesinin süresini bir saat kadar daha uzatmış olacaktık. Doğanın kendi seyrinde ilerlemesine izin verdik ’’ diye konuştu. Gunton, Dynasties ekibinin penguenleri kurtarma girişimini ise şu şekilde savundu: 

‘’Çok olağandışı şartlar bir araya gelmişti. Müdahaleden hiçbir hayvanın olumsuz etkilenmesi söz konusu değildi. Ne hayvanlar ne de film ekibi için bir tehlike söz konusu değildi. Kimsenin hayvanlara fiziksel bir teması veya dokunması söz konusu değildi. Hayvanların, kendilerine tırmanma için hazırlanan yolda, geriye kaymaları riski yoktu’’ 

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz

You must be logged in to post a comment Login