Skip to content
Menu

Avustralya’da onbinlerce ilkokul ve lise öğrencisinden boykot ve protesto

AMERİKA BÜLTENİ (1 Aralık 2018)

Avustralya’da ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin gerçekleştirdiği, “Strike 4 Climate Action” adlı boykot ve protesto eylemlerine, başbakanının uyarısına rağmen, ülkenin değişik kentlerinde on binlerce öğrenci katıldı. Cuma günü ülkenin her köşesinde binlerce öğrenci dersi boykot ederek okullarının çevresinde veya devlet binalarının önünde protesto eylemi yaparak, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede ağırdan alınmasını protesto etti. 

Avustralta başbakanı Scott Morrison’ın günlerdir öğrencilere ‘bu eyleme katılmayın’ uyarısına rağmen onbinlerce öğrenci, başta Melbourne ve Sydney sokakları olmak üzere yürüyerek trafiğin durmasına neden oldu. 

”Bizden politika yapmamamız isteniyorsa politikacılar çocuk gibi davranmayı bıraksın”

Sydney’de kürsüye çıkan 14 yaşındaki Jean Hinchliffe, hükümete, ‘’bu bizim ilk uyarımız, ilk eylemimiz. Bu daha başlangıç. Siz bir şeyler yapıncaya kadar da devamı edeceğiz. Öğrencilerin devrimine hazır olun’’ diye seslendi.

Forest Lodge ilkokulu öğrencisi 11 yaşındaki Lucie Atkin-Bolton da konuşmasında, ‘’Keşke bugün buraya gelmek zorunda kalmasaydım.  Çocuklar odayı dağıttığında, anne babalarının onlardan odalarını toplamasını istemesi adil görülüyor. Ama ülke liderlerimiz ortalığı dağıttığında bunu toplamak da gelecekte bize düşecek. Bu adil değil’’ şeklinde konuştu. 

Bütün protestolarda Avustralya başbakanının adı her anıldığında yoğun bir protesto sesi duyulması dikkat çekti. Bir konuşmacı öğrenci, ‘’Eğer başbakan Scott Morrison, çocuklardan politikacı gibi davranmayı bırakmalarını istiyor. Belki, önce politikacılar çocuk gibi davranmayı bırakmalı’’ diye konuştu. 

‘’Tembellik bizim işimiz, sizin değil’’

Öğrencilerin ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlar da eylemin kendisi kadar ilgi çekiciydi. Bir öğrenci elindeki dövizden politikacılara, ‘’Tembellik bizim işimiz, sizin değil’’ diye sesleniyordu. Bir başkası, ‘’Sizin yüzünüzden bugün fen dersini ekmek zorunda kaldım’’ diye yazmıştı. Bir öğrenci, ‘’Hangi yeşile daha duyarlısınız?’’ sorusunu sormuştu, üstünde bir yeşil dolar ve bir ağaç olan pankartından… Bazı öğrencilerine ellerinde ise, ”IKEA’da bile daha zeki ‘cabinet’ler var” pankartı ile başbakan ve kabinesi hedef alınıyordu. 

Avustralyalı öğrencilerin eylemi dünyadan da büyük destek görüyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci sosyal medya hesapları aracılığı ile Avustralyalı yaşıtlarına destek mesajları yağdırıyor. 

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz