Skip to content
Menu

Herkes İrlandalı, her yer yeşil! St Patrick Günü nedir?

st-patricks-gunu

AMERİKA BÜLTENİ (16 Mart 2013)

Avustralya Sydney Opera binasından, Cihago Nehri’ne ve New York Empire State Building’e kadar dünyanın birçok ünlü yeri İrlanda yonca yeşiline bürünmüş durumda. Çünkü, İrlandalılar, her yıl 17 Mart’ta olduğu gibi ‘’St Patrick’s Day’’ adlı kültürel günlerini kutluyorlar.

M.S. 6’ncı yüzyılda İrlanda’ya Hıristiyan dinini taşıyan Saint Patricks adlı din adamı anısına başlayan dini kutlama, zaman içinde kültürel bir festivale dönüşmüş.

Dünyada en fazla İrlandalının yaşadığı ülke olan ABD, bu festivalin de en kalabalık ve renkli kutlamalarının yapıldığı yer. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan St Patricks Day yürüyüşlerinin en görkemlisi ise, 249 yıl önce başladığı şehir olan New York’ta gerçekleştiriliyor.

St Patricks Günü ile ilgili ilginç gerçekler

İrlandalıların en büyük kutlaması, İrlanda’da değil ABD’de başladı. Bir diğer ilginç gerçek ise İrlandalıların bugün adına sokaklara döküldüğü St Patricks’in İrlandalı değil İngiliz olması. Çocukken İngiltere’den kaçıralarak İrlanda’da köle yapılan St Patricks, özgürlüğünü kazandıktan sonra adaya bu kez Hristiyanlığı yayma misyonuyla döndü ve başarılı oldu.

Chicago Nehri de her St Patrick Günü’nde yeşile bürünüyor.

St Patricks Day’de ABD’de yeşil giymek sadece İrlandalı kökenliler için değil, diğer milletlerden olanlar için de geleneğe  dönüşmüş durumda. Ancak, İrlanda’nın kırsal kesimlerinde hala, perilerin favori rengi olduğu gerekçesiyle yeşil giymek uğursuzluk sayılıyor. İnanışa göre, bu rengi giyen çocukları periler kaçırır.

Yoncanın, hayatı ve yeniden doğuşu simgelediğine inanılıyor. Dört yapraklı yonca ise, iman, umut, aşk ve talih’i simgeliyor.

St Patricks Günü’nün en önemli özelliklerinden biri tüketilen bira miktarı. Ortalama her gün bir ‘Irish Pub’ın açıldığı Amerika’da İrlanda barları bugünde sabahtan itibaren tıka basa doluyor. Dünya genelinde rekor düzeyde bira tüketilen bir gün.

ABD’de her 161 Amerikalıdan birinin adı Patrick. Yani 2 milyondan fazla Patrick yaşıyor. Bu İrlanda nüfusunun yarısına ve Dublin’in nüfusunun 4 katına eşit.

ABD’de 36 milyon İrlanda kökenli yaşıyor

Amerikan Nüfus İdaresi verilerine göre Amerikalıların yüzde 10’undan fazlası, bir başka deyişle yaklaşık 36 milyon Amerikalı İrlanda kökenli. İrlanda’nın günümüzdeki nüfusu ise sadece 4.5 milyon.  ABD’nin ilk başkanı George Washington ve son başkanı Barack Obama da dahil, 8 başkanının kökeninde İrlandalı ataları da var. İrlandalı Katolik tek başkan ise John F. Kennedy oldu. Nüfusunun dörtte biri İrlanda kökenli olan Massachusetts eyaleti en yoğun İrlandalı nüfusuna sahip eyalet. ABD’de adı İrlanda’nın başkenti ‘Dublin’ ile aynı olan tam 9 şehir var. 20’nci yüzyılın ortalarına kadar İrlandalılar, ABD’de en fazla aşağılanıp dışlanan göçmen grubuydu. Ancak içlerinden çıkan çok sayıda sanatçı, yazar, gazeteci, politikacı, bürokrat ve işadamı, İrlandalıları bugün ABD’nin en güçlü ve etkili etnik topluluklarından biri haline dönüştürdü. Annesinin babası İrlandalı olan Barack Obama da, Beyaz Saray’ın fıskiyesindeki suyun rengini yeşile boyayarak, yarım soydaşlarının bayramına katılıyor.

İrlanda’nın turuncu – yeşil gerginliği, beyaz umudu

St Patricks Günü İrlanda’da daha çok kültürel ve düşük profilli kutlamalara sahne oluyordu. Günümüzde, İrlanda’daki protestanlar turuncu ve Katolikler yeşil giyiyor. Bugünde, yanlış mahallede yanlış renkle dolaşmak problem yaratabilir. İrlanda bayrağı da bu renk çatışmasının ürünü. Turuncu rengi protestanlar için, yeşil renk katolikler için ve beyaz renk de bu ikisi arasındaki barış ve umut için bayrakta yer alıyor.