Skip to content
Menu

Cheney: ”2007’de Bush’a Suriye’yi bombala dedim kabul etmedi”

ABD eski başkan yardımcısı Dick Cheney geçen hafta piyasaya çıkan “In My Time: A Personal and Political Memoir” adlı otobiyografik kitapta ABD eski başkanı George W. Bush’u Suriye’yi, bir nükleer reaktör sahası şüphesinden ötürü, 2007’de bombalaması konusunda teşvik ettiğini söylüyor.

‘BUSH DİPLOMATİK BASKIYI TERCİH ETTİ’

Fakat eski başkan Bush’un, 2003 yılında Irak’a girilmesinin meşru zeminini oluşturan kitle imha silah depolarının bu ülkede bulunduğuna dair istihbaratın yanlış olduğunun anlaşılmasının verdiği ızdırap ile, 2007’de diplomatik baskı başlatılmasını tercih ettiğini söylüyor; 

Bir görüşmede “ABD’nin reaktöre karşı askeri bir saldırı düzenlemesi gerektiğini söyledim tekrar”… “Fakat yalnız kaldım. Konuşmamı bitirdiğimde, başkan ‘ başkan yardımcı ile aynı fikirde olan var mı?’ diye sordu. Odada tek bir el bile kalkmadı.”

Başkan Bush Suriye’nin gizli programını terk etmesi için diplomatik baskı kullanmayı tercih etti, fakat İsrail Eylül 2007’de bölgeyi bombaladı.” diyor.

CHENEY: ‘VİCDAN AZABI DUYMUYORUM

New York Times’a göre, Cheney kitabında Bush yönetiminin aldığı tartışmalı kararların çoğundan pek vicdan azabı duymadığını vurguluyor. Kendisini de ulusal güvenlik konularında yanlış yönlendirilen süreçlerde en üst düzey danışmanlar arasında aykırı duran biri,  Bush’u ise ‘olağanüstü bir lider” olarak tanımlıyor.

CIA YÖNETİCİSİ BAŞKAN BUSH’A ADİL DAVRANMADI

CIA yöneticisi George Tenet’in 2004 yılındaki istifasını ise “işler zorlaştığında” alınan bir karar ve bu kararı başkana yapılmış adil olmayan bir tutum olarak nitelendiriyor.

COLIN POWELL BUSH’UN ALTINI KAZIMAYA ÇALIŞTI

Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Irak savaşı konusundaki şüphelerini kişisel olarak ifade ederek Bush’un altını kazımaya çalıştığına inandığını yazıyor ve 2004 seçimlerinde Powell’ı kabineden çıkarmak için baskı yaptığını doğruluyor.

RICE NAİF DAVRANDI

Dışişleri bakanı Condoleezza Rice’ın Kuzey Kore ile nükleer silah anlaşmasına şekil verme çabalarını naif olarak değerlendirerek hatalı buluyor ve Beyaz Saray danışmanları ile başkanın Irak konusundaki demeçlerinin yumuşatılması üzerinden savaş verdiğini söylüyor.

‘SORGULAMAYDI İŞKENCE DEĞİLDİ’

Cheney ayrıca Bush hükümeti’nin Irak’tak zorlukları hafife aldığını kabul ediyor fakat gerçek suçlunun şiddeti yaratan teröristler olduğunu söylüyor.

Bush yönetimince terörist şüphesiyle yakalanan kişilere uyugulanan basınçlı su ile sorgulama teknikleri gibi  ‘sert sorgulama’ (Irak’ta kullanılan) kararını savunuyor.
Ona göre bu hayatları kurtaran bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu tip tekniklerin “işkence” olarak tanımlanmasını ret ediyor.

KENDİNİ IRAK İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRAN DEMECİN DIŞINDA TUTUYOR

Uranyum zenginleştirildiği kaygısıyla Başkan Bush’un 2003’te Irak işgalini meşrulaştıran demeçi ile ilgili de, Cheney diğer yetkililerden farklı olarak, bu demeçten ötürü özür dilemeye gerek görmüyor.

Ve ardından bu konu ile ilgili Dışişleri Bakanı Rice ile arasında geçen bir anektod’a yer veriyor.

”Ofisime geldi. masamın yanındaki sandalyeye oturdu ve korku dolu bir şekilde benim haklı olduğumu söyledi” diyor.

HABERTURK