Skip to content
Menu

Evlilik tarih mi oluyor? ABD’de evli yetişkinler, ilk kez azınlığa düşme sınırında

AMERİKA BÜLTENİ (14 Aralık 2011)

Öyle görünüyor ki ‘evet kabul ediyorum’un yerini, ‘hayır asla’ almaya başlıyor. Belki de Kim Kardashian’a boşuna kızdık. Belki de, sadece bugünkü kuşakların evliliğe bakışını özetliyordu Kardashian: ‘’Sadece düğün önemli, kurumu boşver’’.

Pew Research Center  tarfafından bugün yayınlanan bir araştırma sonucu, ‘evlilik kurumu tarih mi oluyor?’ tartışması başlattı. Pew araştırmasına göre ABD’de evli yetişkinlerin oranı tarihte ilk defa yüzde 51’e geriledi. Daha 1960’larda bu oran yüzde 72’ydi.

Peki nedeni ne bu sosyal gidişatın? Elbette bu sorunun cevabını da herkes durduğu yerin bakışa uygun veriyor;

Tutuculara göre gay evlilik trendi bunun sorumlusu. Bazısına göre ise asıl sorumlu feminizm. ‘’Kadınlar kendi parasını kendileri kazandığına ve çocuk istediğinde en yakın sperm banka gitmesi yetiyorken neden evlensin ki?’’

Kadınlara göre ise sorumlusu erkekler. Zaten tarih boyunca evlilik fikrinden hoşlanmamıştı erkek. Şimdilerde sosyal değişimle artık evlenmeye de ihtiyaçları da yok.

Bazılarına göre bunun ‘milyon dolarlık’ bir sebebi var: Ekonomik kriz. İnsanlar aile kurabilecek maddi imkanlara sahip değil.

Belki de, özel ve tek bir sebebi yok. İnsanlığın tarihsel yolculuğunda insanların artık evlenmek istemediği bir çağa geldik.

Hangisine katılırsanız katılın, birşey kesin: Evlilik kurumu için alarm zilleri çalıyor.

Yukarıdakilerin hiçbiri diyorsanız, lütfen kendi sebebinizi bizimle paylaşın: