Skip to content
Menu

2017 ‘Green Card’ çekilişine başvurular başladı

yesil-kart

AMERİKA BÜLTENİ (3 Ekim 2015)

Ülkede nüfus çeşitliliğini sağlamak için, ABD’ye göçün az olduğu ülkelerin vatandaşlarına tanınan ve kamuoyunda ‘Green Card (Yeşil Kart)’ olarak nitelendirilen kalıcı göçmen vizesi kazanma hakkının 2017 yılı çekilişine başvurular başladı. 2016 yılı Mayıs ayında açıklanacak çekilişi 50,000 kişi kzanacak.

Green Card çekilişine internet üzerinden ücretsiz olarak başvuruluyor. 1 Ekim 2015 günü başlayan başvurular, 3 Kasım 2015 günü New York saati ile öğle 12:00’de sona erecek.  ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yoğunluktan dolayı web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle mümkün olduğunca erken başvuruda bulunulması tavsyesinde bulunuyor. Herkesin bir başvuru hakkı var. Aynı kişi adına birden fazla başvuru, o kişi adına yapılmış tüm başvuruları geçersiz yapacak.

Kimler başvurabiliyor?

Başvuranların lise veya dengi bir eğitim görmüş olması, 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminizi tamamlamış olması gerekiyor. Ancak, son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olması da yeterli olabiliyor.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Elektronik başvurunuzun onay numarası daha sonra E-DV web sitesinden kurayı kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeniz için gereklidir. 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren www.dvlottery.state.gov web sitesinde kişisel bilgilerinizi ve başvuru sırasında verilen onay numaranızı girerek DV-2017 kurasını kazanıp kazanmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Kurayı kazanıp kazanmadığınızı sadece bu web sitesinden öğrenebilirsiniz. Kazanan kişiler başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi ve göçmen vize görüşmelerinin tarihleri de yine sadece bu web sitesinden öğrenilebilecektir.

Nasıl başvurabilirsiniz?

Green Card çekilişine katılmak isteyenler, BURAYA tıklayarak hemen başvurularını yapabilir. başvuruda, ülkenizi, sizin ve eğer varsa eşiniz ve çocuklarınızın kimlik bilgilerinizle beraber belirtip, fotoğrafınızı da sitede belirtildiği şekilde yüklemeniz gerekiyor.