Skip to content
Menu

New York Times tarihinde ilk kez Oscar ödül yayınında reklam yayınlayacak

AMERİKA BÜLTENİ (22 Şubat 2017)

New York Times gazetesi, 165 yıllık tarihinde ilk kez bir Oscar ödül töreni yayınında TV reklamı yayınlayacak. ‘The Truth (Gerçek)’ adlı reklam filmi ilk olarak Pazar gecesi gerçekleşecek Oscar ödül töreni yayınında yer aldıktan sonra bir hafta süreyle ülke çapında televizyonlarda yayınlanmaya devam edecek. Reklam filminin de yayınlanacağı Oscar ödül töreninin bu yıl politik mesajlar bakımından en yoğun Oscarlardan biri olması bekleniyor.

Reklam filmi, ‘gerçek şu ki…’ diye başlayan bir dizi cümleden oluşuyor. Bu sıradaki sahnelerden birinde, ‘Gerçek şu ki alternatif gerçekler yalandır’ cümlesi okunuyor. Trump’ın danışmanı Kellyanne Conway katıldığı bir televizyon programında ‘alternatif gerçekler’ deyimini kullanmıştı. Trump’ın sıkça kullandığı ‘Gerçek şu ki medyaya güvenilmez’ cümlesi de bir başka sahnede görünüyor.

Bir başka sahnede gözüken ‘Gerçek şu ki kadınlar kadın gibi giyinmeli’ cümlesi ise, Trump’ın ‘yanında çalışan kadınların kadın gibi giyinmesini istediği‘ yönünde kamuoyuna yansıyan habere gönderme yapıyor.

New York merkezli Droga5 firmasında hazırlanan reklam, New York Times’ın logosu belirip sona ermeden hemen önce şu cümlelerle tamamlanıyor:

‘’Gerçek zordur. Gerçeği bilmek zordur. Gerçek, her zamankinden daha önemli hale gelmiştir’’.

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, gerek açıklamaları gerekse sosyal medya paylaşımları ile her fırsatta medyayı yalancılıkla suçluyor ve ‘fake news (yalan haber)’ deyimini kullanıyor. Trump’ın belgeli bilgileri bile reddetmesi de ‘gerçek’ nedir sorusunu ABD’de tartışma konusu yapıyor.

 

New York Times medya ve marka departmanının müdürü David Rubin, reklamın zamanlamasıyla ilgili olarak, ‘’Gerçekler, veriler ve bir kişinin gerçeği nasıl bilebileceği konusu ulusal bir tartışmaya dönüşmüş durumda. Biz de bu diyalogun bir parçası olmak istiyoruz. Kendi araştırmalarımızda insanların kaliteli orijinal habercilik yapmanın ne kadar zor olduğunu bilmediklerini farkettik. İnsanlar bunu bildiklerinde, bu da diyalogun bir parçasına dönüştüğünde yani birisi gerçeği nasıl buluyor ve gazetecilik bunda nasıl rol oynuyorun farkına vardıklarında, bizi desteklemeye daha fazla eğilimli oluyorlar.’’ dedi.

New York Times’ın 2016’nın son çeyreğinde 276 bin yeni dijital abone kazandığı açıklandı. Bu gazetenin beş yıllık dijital abonelik tarihinin en iyi çeyreği oldu. Gazetenin, internet ve kağıt baskı abonelerinin toplamı 2016 yılı son çeyreği itibarı ile 3 milyonu aştı.

Bir politik kampanya yapma peşinde olmadıklarına dikkat çeken Rubin ekliyor:

‘’New York Times ve gazetecilik, okurların gerçeği arayışında bir rol oynuyor. Ancak bu arayış okurun arayışıdır. Biz kendimizi bir şeyin nihai karar vericisi olarak görmüyoruz. Gazetecilerimizin yoğun emeğinin amacı da okurumuzun bu arayış yolculuğunun önemli bir parçası olmaktır.’’

İşte New York Times’ın Oscar sırasında yayınlanacak reklam filmi:

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter’dan takip edebilirsiniz