Skip to content
Menu

Amerikan aşırı sağında etkili Cumhuriyetçi Twitter hesabı Rus trolü çıktı

AMERİKA BÜLTENİ (18 Ekim 2017)

Cumhuriyetçi Partinin Tennesse teşkilatına aitmiş gibi görünen ve son iki yılda Cumhuriyetçi Parti tabanı ile aşırı sağ çevrelerde oldukça popüler bir etkinlik kazanan bir Twitter hesabını aslında Rus trol veya trollerin yönettiği ortaya çıktı.

Amerikan milliyetçiliği yapan hesabın, Tennesse Cumhuriyetçi Parti teşkilatına ait olmadığı ve hatta Amerikalılara ait olmadığı eyalet parti teşkilatının Twitter’a ‘bu hesap sahte’ başvurusu sonundaki süreçte anlaşıldı. Ancak, parti teşkilatının başvurusuna rağmen hesabı geç kapatttığı için Twitter da eleştirilerin odağında. Cumhuriyetçi Parti Tennesee eyalet teşkilatının, @TEN_GOP isimli hesabın partinin resmi hesabı olmadığı konusunda Eylül 2016, Mart 2017 ve Ağustos 2017’de olmak üzere üç kez Twitter’a şikayette bulunduğu anlaşıldı. Ancak, parti teşkilatı da hesabın popülaritesi ve etkinliğinden dolayı hesaba karşı açıktan bir mücadeleye de girişmedi. 2015 yılı Kasım ayında açılan hesap Ağustos ayında kalıcı olarak kapatıldığında 136 bin takipçiye sahipti. Hesaptan geriye sadece internet arşivinde yer alan sayfa görüntüsü kaldı.

Hesap, bir çok uydurma haberin Amerikan muhafazakar çevrelerinde ve Trump destekçileri arasında yayılmasını sağlamanın yanı sıra, ‘polis tarafından öldürülen siyahların hak ettikleri sonu yaşadıkları’ gibi tahrik içerikli söylemler de paylaşıyordu. NBA takımı Cleveland Cavaliers’ın şampiyonluk yürüyüşünü, Donald Trump’ın konuşmasını bekleyen kalabalık gibi gösteren yalan haberi de ilk defa bu hesabın internette yaydığı anlaşıldı.

Muhafazakar çevrelerde etkili bir Twitter hesabını aslında Rus trollerin yönettiğinin ortaya çıkması, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimine müdahalelerine Facebook, Google ve Twitter’ın ne derece katkı yaptığı konusunda inceleme ve tartışmaların yoğunlaştığı bir döneme denk geldi.

Trol hesabın, Rusya’nın ‘’trol çiftliği’’ diye adlandırılan ve doğrudan Kremlin’e bağlı çalışan yüksek bütçeli ‘İnternet Araştırma Ajansı’ kurumu ile bağlantılı çok sayıda trol hesaptan biri olduğu anlaşıldı. Hesabın, Rusların ABD’de istedikleri yönde kamuoyu oluşturmak için oluşturduğu trol hesaplardan biri olduğu ilk kez bir Rus haber sitesinin, ‘trol çiftliği’ hakkında hazırladığı araştırma dosyasında yer almıştı.

Twitter hesabı Temmuz ayında askıya alıp bir ay sonra da kalıcı olarak kapattığında, Trump destekçisi hesapların yoğun tepkisine neden olmuştu.

Hesap temmuz ayında askıya alındığında Twitter’a büyük tepki gösteren isimlerden biri olan Trump destekçisi aktivist Jack Posobiec, hesabın aslında Ruslara ait olduğunun anlaşılmasının şokunu yaşayanlardan. Twitter’da 230 bin takipçisi olan Posobiec, Buzzfeed’e yaptığı açıklamada, şaşkınlığını, ‘’Baş döndürücü. Rusların operasyonları hakkında daha fazla şey öğrenmemiz gerekiyor. Amerikalıları birbirine düşürmek, KGB’nin 1970’lerden beri uyguladığı bir taktik’’ şeklinde paylaştı.

Posobiec, @TEN_GOP heabından bahsettiği, takip tavsiyesinde bulunduğu bütün Tweetlerini sildi.

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter’dan takip edebilirsiniz