Skip to content
Menu

Mahkeme, çevreci grupların Obama’nın müze projesine dava hakkı olduğuna hükmetti

AMERİKA BÜLTENİ (21 Şubat 2019)

ABD Başkanlarının görevden ayrıldıktan sonra memleketlerinde görev dönemleri ve yaşamlarıyla ilgili belge, kitap ve eşyaların bulunduğu müze kütüphaneler yapma geleneğinde sıra Barack Obama’ya geldi. Chicago Belediyesi, ABD’nin 44’ncü başkanı Barack Obama’nın başkanlık kütüphanesini kentin tarihi yeşilliği Jackson Park’ın içine inşa etmeyi planlıyor. Ancak bu plan çevre ve tarihi miras koruma gruplarının büyük tepkisine neden oluyor. 

Bu gruplar, Protect Our Parks (Parklarımızı Koruma) adlı grubun liderliğinde tepkilerini kampanya ile sınırlı tutmayıp, ABD başkanı Obama’nın kütüphane müzesinin Jackson Park içine inşa edilmesi planını durdurmak için mahkemeye başvurarak hukuksal alana da taşıdılar. Grubun lideri Herbert Caplan, ‘’Obama’nın başkanlık müze ve kütüphanesi inşaatına karşı değiliz. Bunun Jackson Park içine inşa edilmesine karşıyız’’ diyerek, New York Central Park kadar tarihi parkı korumada ısrarcı olacaklarını belirtmişti.

Davaya, 2016 yılında Star Wars’ın yaratıcısı George Lucas’ın Michigan Gölü sahiline 400 milyon dolarlık Star Wars merkezi kurma projesini yine hukuk mücadelesi ile durduran gruplar da katıldı.  Dava başvurusunda, Chicago Belediyesinin, kamusal alanı, özel mülkiyete dönüştürmesi yasadışı bir girişim olarak nitelendiriliyor.

Ancak Chicago Belediyesi, bu grupların, dava açma hakkı bulunmadığını iddiasıyla mahkemeden davanın redid talebinde bulunmuştu. Kuzey Illinois bölge federal mahkemesi hakimi John Robert Blakey, Perşembe günü verdiği ara karar ile, inşaatın ‘kamusal alana’ yapaılcağına dikkat çekerek, vergi mükelleflerinin, kamusal alan üzerinde kendi haklarını kısıtlayacak bir plana karşı dava açma hakları olduğuna hükmetti. Bu karar, davanın devam edeceği anlamına geliyor. 27 Şubat’ta davanın izleyeceği seyri konusunda duruşma yapılacak. Bu da Belediye Meclisinden onay çıksa bile dava sonuçlanıncaya kadar kütüphane-müzenin Jackson Park içine yapılmasını imkansız hale getirdi.