Skip to content
Menu

‘Cinco de Mayo’ ile ilgili bilmeniz gereken 5 gerçek

AMERİKA BÜLTENİ (5 Mayıs 2012)

ABD’deki en büyük göçmen grubu oluşturan Meksikalılar bu yıl da 5 Mayıs’ı (Cinqo de Mayo), coşkulu ve renkli kutlamalarla geçiriyor. Renkli folklorik kıyafetlerini giyen Meksiklılar kutlama alanlarında müziklerini çalıp dans ettiler.

İşte, ABD’de Meksikalı olmayan birçok göçmenin de katıldığı kutlamalarle geçen Cinqo de Mayo ile ilgili 5 çarpıcı gerçek:

Meksikalıların 5 Mayıs 1862’de, 4500 Meksikalının, o zamanlar dünyanın en güçlü ordusu olan Fransa ordusuna karşı kazandığı Puebla savaşı zaferinin yıldönümü.

Zannedildiğinin aksine Meksika’nın bağımsızlık günü değil. Meksika’nın bağımsızlık günü ise 16 Eylül. Puebla Savaşından 50 yıl önce 16 Eylül 1810’da ülke bağımsızlığını kazandı.

Fransızlar bu savaşta yenilmesine rağmen geri geldi, ve Meksika’yı birkaç yıl idare ettiler.

Meksika’nın onur ve kültür günü olarak bilinmesine rağmen, bu kutlama Meksika genelinde pek bilinmiyor. Puebla şehrinde kutlamalar oluyor. Dünyadaki en büyük Cinqo de Mayo kutlamaları ise Meksika’nın dışında, Los Angeles, Denver, New York, Minneapolis gibi Amerikan şehirlerinde oluyor.

Meksika bayrağı kırmızı, yeşil ve beyaz renklerden oluşuyor. Yeşil umudu, beyaz Katolik kilisesini ve kırmızı da kanı temsil ediyor.