Skip to content
Menu

Bugün Cadılar Bayramı kutlanıyor; Halloween nedir?

Halloween’in sembolü, ‘’Jack-o'-lantern’’ denen içi oyularak ağız ve göz yapılan bal kabakları.
Halloween’in sembolü, ‘’Jack-o’-lantern’’ denen içi oyularak ağız ve göz yapılan bal kabakları.

AMERİKA BÜLTENİ

Bu gün 31 Ekim. Her yıl 31 Ekim günü olduğu gibi bu akşam ‘Cadılar Bayramı kutlanıyor. ABD başta olmak üzere dünya üzerinde milyonlarca kişi değişik kostüm ve maskelerle Cadılar Bayramı partilerine katılacak. Halloween (Cadılar Bayramı) Yeni Dünya’ya göçmen İrlandalılar ile birlikte geldi. ‘’Halloween’’ kelimesi, İskoçya’daki ‘’All-Hallows-Even (evening)’’ deyişinden geliyor. Gelenek, Pagan bir Kelt bayramı ile Katolik dünyanın her yıl 1 Kasım’da kutladığı Azizler Günü’nün (All Hallows Day) karışımıyla Britanya’da başladı. Ancak, 19’ncu yüzyıldaki İrlanda’dan kitlesel göçle taşındığı ABD’de zamanla kazandığı şekliyle artık dini bir yönü olmayan bir eğlence ve festivale dönüştü. Halloween partileri, sinema ve televizyonun etkisiyle bütün küreye yayıldı.

Halloween’in sembolü ise ‘’Jack-o’-lantern’’ denen bal kabaklar. İçi oyulan bu kabaklara ağız ve göz delikleri açılıyor. İçine yerleştirilen mum ve ışıklarla korkutucu bir görüntü veriliyor. Cadılar Bayramına günler kala bir çok Amerikalı evinin dışını korkutucu figürlerle dekore ediyor.

ABD’de ilk Cadılar Bayramı kutlaması 1921 yılında yapıldı. Maske ve kostüm giyme geleneği ise 1930’lu yıllarda başladı.

Çocuklar kapı kapı dolaşıp şeker topluyor

Akşam satlerine doğru korkutucu(!) kostümleriyle sokaklara çıkacak çocuklar kapı kapı dolaşarak, ev sahiplerine, “trick or treat (ya anlaşma ya tehdit)” tehdidinde bulunuyor. Uzlaşmanın göstergesi ise her türden şekerleme. Bu atmosfere bazı evler de, korkutucu figürlerle süsleme yaparak, sis ve ses efektleri kullanarak katkıda bulunuyor.

Çocukların kapı kapı dolaşarak şeker toplaması geleneğinin ise, cadılar bayramının hemen ertesi günündeki “Azizler Gününü” kutlayan Avrupalı Hıristiyanlardan geldiği sanılıyor. Amerikalı çocukların kişi başına yıllık ortalama 13 kilogramlık şekerleme tüketimlerinin büyük bölümü Cadılar Günü akşamı gerçekleşiyor.

Dünyanın en büyük Halloween partisi New York’ta

Dünyadaki en büyük “Halloween” partisi ise her yıl dolduğu gibi New York 6’ncı Cadde’de gerçekleştiriliyor. 1973 yılında başlayan ve ilk yıllar sadece Village sakinlerinin katıldığı yürüyüş, bazı yıllar milyonlarca kişinin katıldığı, dünyadaki en büyük cadılar bayramı kutlamasına dönüştü. New York saati ile 19:00’da, 6’ncı Cadde’nin Greenwich Village kısmında başlayan büyük maskeli karnavala her yıl yüzbinlerce New Yorklu ve turist katılıyor.