Skip to content
Menu

Amerikalılardan, ‘Donald’ı uzaya gönderelim’ kampanyası

trump

AMERİKA BÜLTENİ (8 Aralık 2015)

Medyasından iş dünyasına, politikacılarından sokaktaki sıradan insanına kadar Amerika, Cumhuriyetçi Partinin başkan aday adayı Donald Trump’ı tartışıyor. Tutucu tabanda ve Cumhuriyetçi Partinin bir kesiminde kendine yabana atılmayacak bir zemin oluştursa da ülkenin önemli bir kesiminde şimdiden ‘Trump başkan olursa’ paniği de başlamış durumda. Geçtiğimiz haftalarda, ABD’deki bütün Müslümanlara Müslüman olduklarını belli edecek bir rozet takılması veya özel kimlik verilmesi fikrine destek çıkan Trump, bu kez de ‘ABD’nin kapılarının bütün Müslümanlara kapatılması’ teklifiyle tepkilerin hedefinde. Her ne kadar ülke kamuoyundan tepki görse de bu tür çıkışları Trump’ın Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylık yarışındaki birincilik konumunu daha da pekiştiriyor. Nitekim Trump, ABD içinden ve dünya liderlerinden gelen tepkilerden sonra açıklamasını bir kez daha okuyarak tekrarladı ve ‘tepkiler umurumda değil’ dedi.

Öte yandan sosyal medyada ise dün, Trump’ı uzaya gönderelim kampanyası (#SendDonaldToSpace) başladı. Kampanyayı başlatan ise oldukça dikkat çekici bir isimdi: Amazon.com ve Washington Post gazetesinin de sahibi olan işadamı Jeff Bezos.

İkili arasındaki kavga Trump’ın Salı sabahı Twitter hesabı üzerinden Jeff Bezos’a yönelik attığı Tweet ile başladı.

 

Washington Post gazetesinin geçtiğimiz günlerdeki bir başyazısında Trump’tan ‘Narsist Kabadayı’ diye bahsetmesine çok içerlediği anlaşılan Trump, günlerce bu başyazıya sessiz kaldıktan sonra Salı günü, Bezos’un, zarar eden Washington Post’u, kar etmeyen şirketi Amazon için vergi oranlarını düşük tutmak amacıyla elinde tuttuğunu’ yazdı. Trump’ın, kendisinden kat be kat daha zengin olan Bezos’un şirketlerini kar etmeyen şirketler olarak tarif etmesi ilginçti. Bezos ise kavgada rahat olduğunu dikkati yeni şirketi Blue Origin’e çekerek gösterdi. Blue Origin, yakın zaman önce, yeniden kullanılabilir bir roketi uzaya fırlatıp yeniden yeryüzüne indirme testini başarıyla gerçekleştirerek, yakında başlayacak uzay turizminin en öncü aktörlerinden olacağını gösterdi.


Jeff Bezos, Tweet’inde, sarkastik bir şekilde, kendisine sataşmasına rağmen Donald Trump’a Blue Origin’in roketinde bir koltuk rezervasyonu yapacağını söyledi ve #SendDonaldToSpace etiketi açtı. Etiket, sosyal medyada roket hızıyla yükseldi.

 

 

 

Bezos’un çıkışında en dikkat çekici yönlerden biri ise, Trump’a en güçlü olduğu platformda meydan okumasıydı. Donald Trump, 30 bine yakın Tweet’i ve 5 milyondan fazla takipçisiyle  Twitter’ı etkin kullanmasıyla biliniyor. Jeff Bezos ise 2008 yılından beri açık olan hesabından bugüne kadar sadece 4 Tweet attı.