Skip to content
Menu

ABD sinemaları, Trump’a tepki olarak 1984 filmini yeniden oynatacak

AMERİKA BÜLTENİ (22 Şubat 2017)

ABD’de 79 şehirdeki 90 bağımsız sanat sineması, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın gerçekleri kafasına göre yeniden kurgulamasına bir tepki olarak, George Orwell’ın 1984 romanından uyarlanan filmi, 4 Nisan günü topluca yeniden gösterime sokmayı kararlaştırdı. Sinema Birleşik Devletleri’nin gerçekleştirdiği bu sanat protestosuna, Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan ‘The Royal’ sineması da katılacak. John Hurt’un Winston Smith’i canlandırdığı film ilk kez 1984 yılında gösterime girmişti.

4 Nisan, romanın kahramanı Winston Smith’in günlüğüne ilk notu yazdığı gün olması nedeniyle seçildi. Kampanyanın organizatörleri yayınladıkları ortak açıklamada şöyle dediler:

‘’Orwell’in, kendi gerçeklerini kurgulayıp üreten, herkesin kendisine topyekün itaat etmesini bekleyen, yabancıları şeytanlaştıran bir hükümet portresi hiç günümüzdeki kadar gerçeği yansıtmamıştı.’’

Romanda Winston Smith, ‘gerçeklik bakanlığında’ çalışan ve gerçekleri hükümetin ve onun liderinin istediği gibi yeniden kurgulamakla görevli memurlardan biri. Filmin gösterileceği şehirler ve sinemaların tam listesine BURADAN bakılabilir.

İLGİLİ HABERLER

https://amerikabulteni.com/2015/02/26/orwell-buraya-yumruk-havaya/